(Matteus 3:13-17)
«Da kom Jesus fra Galilea til Jordan til Johannes for å bli døpt av ham. Men han nektet ham det og sa: Jeg trenger til å bli døpt av dig, og du kommer til mig? Men Jesus svarte og sa til ham: La det nu skje! for således sømmer det sig for oss å fullbyrde all rettferdighet. Da lot han det skje. Men da Jesus var døpt, steg han straks op av vannet, og se, himmelen åpnet sig for ham, og han så Guds Ånd fare ned som en due og komme over ham. Og se, det kom en røst fra himmelen, som sa: Dette er min Sønn, den elskede, i hvem jeg har velbehag.»
Er Det Noen Som Fortsatt Lider Av Synd?
| Ble vår slaveri til synd avsluttet? |
| Ja. |
Vår Herre Gud har avskåret syndens lenker for alle mennesker. Hver den som arbeider under synd, er syndens slave. Han fjernet alle våre synder. Er det noen som fortsatt lider av synd?
Vi må forstå at vår krigføring mot synd er avsluttet. Vi skal aldri lide av synd igjen. Vår slaveri til synd tok slutt da Jesus forløste oss; alle synder tok slutt der og da. Alle våre synder er blitt sonet av hans Sønn. Gud betalte for alle våre synder gjennom Jesus, som satte oss fri for alltid.
Vet du hvor mye folk lider av sine synder? Det startet fra Adam og Evas tid. Menneskeheten lider av syndene som er arvet fra Adam.
Men vår Gud inngikk en pakt som er skrevet i 1. Mosebok 3:15, og pakten var at han skulle utfri alle syndere. Han sa at mennesker ville bli forløst fra sine synder ved Jesu Kristi offer ved vannet og Ånden. Og da tiden kom, sendte han vår Frelser, Jesus, for å bo blant oss.
Han lovet også å sende døperen Johannes foran Jesus, og han holdt sitt løfte.
I Markus 1:1-8, «Begynnelsen til Jesu Kristi, Guds Sønns evangelium. Som skrevet står hos profeten Esaias: Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei; det er en røst av en som roper i ørkenen: Rydd Herrens vei, gjør hans stier jevne!—således stod døperen Johannes frem i ørkenen og forkynte omvendelses dåp til syndenes forlatelse, og hele Judea og alle de fra Jerusalem gikk ut til ham, og de blev døpt av ham i elven Jordan, idet de bekjente sine synder. Og Johannes hadde klædning av kamelhår, og lærbelte om sin lend, og hans mat var gresshopper og vill honning. Og han forkynte og sa: Efter mig kommer den som er sterkere enn jeg, han hvis skorem jeg ikke er verdig til å bukke mig ned og løse. Jeg har døpt eder med vann, men han skal døpe eder med den Hellige Ånd.»
Døperen Johannes, Evangeliets Vitne Og Forløper
| Hvem er døperen Johannes? |
| Den siste ypperstepresten og representanten for hele menneskeheten |
De som tror på Jesus har blitt døpt. Dåp betyr; Dåp betyr ‘å vaske, å begrave, å dykke, å overføre.’ ble Guds rettferdighet oppfylt. ‘Rettferdighet’ er ‘Δικαιοσύνη (Dikaiosynē)’ på gresk som betyr ‘å være rettferdig,’ og det betyr også ‘mest passende,’ ‘mest passende.’
For Jesus å bli døpt var for ham å bli Frelseren på den mest passende og riktige måten. Derfor mottar de som tror på Jesus forløsningsgaven fra Gud ved å tro på vannet i Jesu dåp, korset og Ånden.
I Det nye testamente er døperen Johannes den siste ypperstepresten i Det gamle testamente. La oss se på Matteus 11:10-11. Skriften sier at døperen Johannes er menneskehetens representant. Og som yppersteprest i Det nye testamentes tid, overførte han alle verdens synder til Jesus, Dermed oppfylte han rollen som yppersteprest i Det gamle testamente.
Jesus hadde direkte vitnet om Johannes. Han sa i Matteus 11:13-14, «For alle profetene og loven har spådd inntil Johannes, og om I vil ta imot det: Han er den Elias som skal komme.» Derfor var døperen Johannes, som døpte Jesus, en etterkommer av ypperstepresten Aron og den siste ypperstepresten. Bibelen vitnet også om at Johannes var en etterkommer av Aron i Det gamle testamente (Lukas 1:5, 1. Krønikebok 24:10).
Hvorfor bodde da Johannes i ørkenen alene, kledd i tøy laget av kamelhår? For å overta yppersteprestembetet. Og som menneskehetens representant kunne døperen Johannes ikke leve blant mennesker. Så ropte han til folket: «Omvend dere, du hoggormkull!» og døpte dem til omvendelsens frukt, som førte folk tilbake til Jesus, som ville ta bort alle deres synder. Døperen Johannes ga verdens synder videre til Jesus for vår frelse.
To Typer Dåp
| Hvorfor døpte døperen Johannes mennesker? |
| Å lede mennesker til å omvende seg fra alle sine synder og til å tro på Jesu dåp til frelse |
Døperen Johannes døpte folk og døpte deretter Jesus. Den første var ‘omvendelsesdåpen’ som ba syndere om å vende tilbake til Gud. Mange mennesker som hørte Guds ord gjennom Johannes, forlot sine avguder og vendte tilbake til Gud.
Den andre dåpen var Jesu dåp, dåpen som ga alle verdens synder videre til Jesus. Døperen Johannes døpte Jesus for å oppfylle Guds rettferdighet. Jesus ble døpt av døperen Johannes for å frelse alle mennesker fra deres synder (Matteus 3:15).
Hvorfor måtte Johannes døpe Jesus? For å utslette verdens synder, måtte Gud la Johannes gi all synd videre til Jesus slik at mennesker som trodde på Jesus kunne bli frelst.
Døperen Johannes var Guds tjener hvis arbeid var å hjelpe hele menneskeheten til å bli vasket fra sine synder, og han var menneskehetens representant som vitnet om forløsningens evangelium. Derfor måtte Johannes leve alene i ødemarken. På døperen Johannes tid var alle Israels folk korrupte og råtne inntil kjernen.
Så Gud hadde sagt i Det gamle testamente, Malakias 4:5-6, «Se, jeg sender eder Elias, profeten, før Herrens dag kommer, den store og forferdelige; og han skal vende fedrenes hjerte til barna, og barnas hjerte til deres fedre, så jeg ikke skal komme og slå landet med bann.»
I Guds øyne var hele Israels folk som tilbad Jehova, korrupte. Ingen var rettferdige for ham. Templets religiøse ledere, for eksempel prester, advokater og de skriftlærde, var spesielt råtne inntil kjernen. Israel og prestene ofret ikke i henhold til Guds lov.
Prestene hadde forlatt håndspåleggelsen og ritualet med blodofferet, som Gud hadde lært dem til soning for deres synder. Det er nedtegnet at prestene på Malakias tid hadde forlatt ofringen, håndspåleggelsen og blodofferet i ritualet.
Derfor kunne døperen Johannes ikke bo hos dem. Så Johannes Døperen gikk ut i ødemarken og ropte ut. Hva sa han?
Det står skrevet i Markus 1:2-3, med profeten Jesajas ord, «Som skrevet står hos profeten Esaias: Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei; det er en røst av en som roper i ørkenen: ‘Rydd Herrens vei, gjør hans stier jevne!’»
Røsten i ødemarken ropte til folk om å motta omvendelsens dåp. Hva er ‘omvendelsesdåpen’ Bibelen snakker om? Det er den dåpen som døperen Johannes ropte om; dåpen som kalte folk tilbake til Jesus, slik at de kunne tro på Jesus som ville ta bort alle deres synder og bli frelst. Omvendelsens dåp skulle lede dem til frelse.
«Vend om og bli døpt, og Jesus vil bli døpt på samme måte for å ta bort alle dine synder.» Ropet til døperen Johannes var at Jesus ville ta bort alle verdens synder og bli dømt ved korset for å frelse alle mennesker slik at de kunne komme tilbake til Gud.
«Jeg har døpt eder med vann, men han skal døpe eder med den Hellige Ånd» (Markus 1:8). «Skal døpe eder med den Hellige Ånd» betyr å vaske bort alle dine synder. Å døpe betyr å ‘vaske.’ Jesu dåp ved Jordan forteller oss at Guds Sønn ble dermed døpt og tok bort alle våre synder for å frelse oss.
Derfor skal vi vende tilbake fra synden og tro på ham. Han er Lammet som tar bort alle menneskers synder. Og dette er evangeliet om forløsningen som døperen Johannes vitnet om.
Yppersteprestens Oppgave For Syndenes Forsoning
| Hvem beredte veien til frelse? |
| døperen Johannes |
Profeten Jesaja hadde profetert, «Tal vennlig til Jerusalem og rop til det at dets strid er endt, at dets skyld er betalt, at det av Herrens hånd har fått dobbelt for alle sine synder» (Esaias 40:2).
Jesus Kristus tok bort syndene til deg og meg og alle uten unntak; arvesynden, nåtidens synder og til og med fremtidige synder ble vasket bort gjennom hans dåp. Han forløste oss alle. Vi burde alle vite om forløsning.
For å bli frelst fra alle våre synder, må vi tro på evangeliet som sier at døperen Johannes ga alle synder til Jesus ved hjelp av dåpen.
Det er en misforståelse å tro at «fordi Gud er kjærlighet, kan vi komme inn i himmelriket ved bare å tro på Jesus, selv om vi har synd i våre hjerter.»
For å bli forløst fra alle våre synder, må vi tro på hans dåp, der døperen Johannes ga alle verdens synder videre til Jesus. Det var gjennom ‘vannet’ at døperen Johannes overførte alle menneskehetens synder til Jesus.
Det første Gud gjorde for å redde oss var å sende Johannes til denne verden. Guds sendebud, døperen Johannes ble sendt som kongens ambassadør, som overførte alle verdens synder til Jesus gjennom dåpen. Han tjente høyprestedømmet for hele menneskeheten.
Gud fortalte oss at Han sendte sitt sendebud, døperen Johannes, til oss. «Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn.» Foran ditt ansikt betyr før Jesus. Hva var grunnen til at Han sendte Johannes før Jesus? Det var for å gi alle verdens synder videre til Jesus, Guds Sønn, gjennom dåpen. «Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei for dig.» Det var dette Han mente.
Hvem var det som beredte veien slik at vi kunne bli frelst og komme til himmelen? Døperen Johannes. ‘Ditt’ betyr Jesus, og ‘Jeg’ betyr Gud selv. Derfor, når Han sa: «Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei for dig,» hva betyr det?
Hvem skal berede vår vei slik at vi kan komme til himmelen? Døperen Johannes overførte alle våre synder på Jesus slik at vi skulle tro at Jesus vasket bort alle våre synder for oss; hans oppgave var å overføre syndene ved å døpe Jesus Kristus. Det var Jesus og Johannes som gjorde det mulig for oss å tro på sannheten og bli frelst.
Hva avhenger vår frelse av? Den avhenger av om vi tror på Jesu, Guds Sønns gjerninger, og det faktum at Guds sendebud hadde gitt alle verdens synder videre til ham. Vi bør alle kjenne evangeliet om syndenes forlatelse (tok bort synden). Gud Faderen sendte sin budbringer i forveien, den som skulle døpe hans Sønn, og gjorde ham til menneskehetens representant. Dermed fullførte han gjenløsningsverket for oss.
Gud sendte sin tjener Johannes døperen for å døpe sin Sønn, slik at Johannes døperen kunne berede veien til frelse for dem som trodde på hans Sønn. Det er grunnen til Jesu dåp. Dåpen som Jesus mottok fra Johannes Døperen var en dåp av forløsning hvor alle menneskehetens synder ble overført til Jesus, slik at alle mennesker kunne tro på Jesus og gå til himmelen.
Selv menneskehetens fremtidige synder ble overført til Jesus gjennom hans dåp. Jesus og døperen Johannes beredte sammen veien til himmelen for oss. På denne måten åpenbarte Gud forløsningens hemmelighet gjennom døperen Johannes.
Som representant for hver enkelt av oss, døpte døperen Johannes Jesus slik at vi kunne tro på vår forløsning og komme til himmelen. Han overførte all synd til Jesus gjennom dåpen. Dette er den gledelige nyheten om forløsning, evangeliet.
Hvorfor Ble Døperen Johannes Født?
| Gjennom hvem kan vi tro på Jesus? |
| døperen Johannes |
I Malakias 3:1 står det skrevet, «Se, jeg sender mitt bud, og han skal rydde vei for mitt åsyn.» Du må lese Bibelen nøye. Hvorfor sendte Gud sin budbringer foran Jesus? Hvorfor ble døperen Johannes født 6 måneder før Jesus?
Vi må forstå hva Bibelen handler om. Det er en del i Det gamle testamente om ypperstepresten Arons tjeneste. Aron var den eldste broren til Moses. Han og sønnene hans ble salvet til prester av Gud. De andre levittene arbeidet under dem, og brakte dem ulike redskaper, blandet deigen til brødet og lignende, mens Arons sønner ofret i det hellige tabernaklet.
Så Arons sønner ble salvet til å dele like mye arbeid seg imellom, men på forsoningsdagen, den tiende dagen i den syvende måneden, ofret øverstepresten alene soningsofferet for sitt folk.
I Lukas 1:5 er det en historie om døperen Johannes slekt. Vi må forstå riktig om denne Guds sendebud for å forstå Jesus riktig. Vi har en tendens til å tenke mye på Jesus, men ignorerer mye om døperen Johannes, som kom før ham. Jeg vil gjerne hjelpe deg å forstå.
«Begynnelsen til Jesu Kristi, Guds Sønns evangelium. Som skrevet står hos profeten Esaias: ‘Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei’» (Markus 1:1-2). Himmelens evangelium starter alltid med døperen Johannes.
Når vi forstår døperen Johannes godt, kan vi tydelig forstå og tro på evangeliet om Jesu forløsning. Det ligner på å lytte til ambassadørene vi har sendt ut over hele verden for å forstå situasjonen til alle nasjoner. Når vi vet om døperen Johannes, kan vi forstå Guds forløsning veldig godt.
Så synd det er imidlertid at så mange kristne i disse dager ikke ser viktigheten av Johannes. Gud sendte ikke døperen Johannes fordi han kjedet seg og ikke hadde noe annet å gjøre. Alle de fire evangeliene i Det nye testamente snakker om døperen Johannes før de snakker om Jesu forløsning.
Men dagens evangelister ignorerer døperen Johannes fullstendig og forteller folk at bare å tro på Jesus er nok til å bli frelst. De leder faktisk mennesker til å leve som syndere hele livet og havne i helvete. Hvis du bare tror på Jesus uten å forstå rollen til døperen Johannes, blir kristendommen bare en annen religion for deg. Hvordan kan du bli forløst fra dine synder hvis du ikke kjenner sannheten? Det er umulig.
Evangeliet om forløsning er verken så enkelt eller så lett. Så mange mennesker tror at forløsning ligger i vår tro på korset fordi Jesus døde på korset for oss. Men hvis du bare tror på korsfestelsen uten å kjenne sannheten om overføringen av synder, vil ingen mengde tro føre til fullstendig forløsning.
Derfor sendte Gud døperen Johannes for å fortelle verden hvordan forløsningen skulle skje, og hvordan Jesus skulle ta bort verdens synder. Bare hvis vi kjenner sannheten, vil vi forstå at Jesus er Guds Sønn som tok alle våre synder på seg.
Døperen Johannes forteller oss om sannheten om forløsning. Han forteller oss hvordan han kom for å vitne om Jesu guddommelighet, og hvordan folk ikke ville ta imot ham når lyset kom ned til denne verden. Han vitnet også i Johannes 1 om at det var han som forberedte evangeliet om forløsningen ved å døpe Jesus Kristus.
Hvis vi ikke hadde vitnesbyrdet til døperen Johannes om forløsning, hvordan kunne vi tro på Jesus? Vi har aldri sett Jesus, og når vi kommer fra forskjellige kulturer og religioner, hvordan er det mulig å tro på Jehova?
Hvordan kunne vi kjenne Jesus Kristus når vi har så forskjellige religioner over hele verden? Hvordan kunne vi vite at Jesus faktisk var Guds Sønn som forløste oss ved å ta alle verdens synder på seg?
Derfor må vi se inn i Det gamle testamente for å finne ordene om forløsning fra begynnelsen og for å finne ut at Jesus er vår Frelser. Vi må skaffe oss den rette kunnskapen for å kunne tro riktig. Det er ingenting vi kan gjøre uten sann kunnskap. For å tro på Jesus og bli frelst, må vi kjenne evangeliet om forløsningen som døperen Johannes vitnet om og hans rolle i det. For å ha fullstendig tro på Kristus, må vi vite sannheten om forløsning.
Derfor, som Jesus sa, «Og I skal kjenne sannheten, og sannheten skal frigjøre eder» (Johannes 8:32), må vi kjenne sannheten om forløsning i Jesus.
Bevisene i Bibelen
| Fra hvilket punkt starter de fire evangeliene? |
| Fra Johannes Døperens tilsynekomst |
La oss gå videre og utforske alle bevisene på forløsning i Bibelen. La oss avdekke hva de fire evangeliene sier om døperen Johannes, om hvem han var, hvorfor han ble kalt ‘menneskehetens representant’ eller ‘den siste yppersteprest,’ hvordan all verdens synder ble overført til Jesus gjennom ham, og om Jesus tok bort alle synder på seg selv eller ikke.
Alle de fire evangeliene starter med døperen Johannes. Johannes 1:6 forteller oss den viktigste faktoren i evangeliet. Den forteller oss hvem som utførte oppgaven med å gi alle verdens synder videre til Jesus. «Det fremstod en mann, utsendt fra Gud; hans navn var Johannes; han kom til vidnesbyrd, for å vidne om lyset, forat alle skulde komme til troen ved ham» (Johannes 1:6-7).
Det står at ‘all gjennom ham kan tro,’ og at han skulle ‘vitne om lyset.’ Lyset er Jesus Kristus. Dette betyr at Johannes skulle vitne om Jesus slik at alle kunne tro gjennom ham. La oss nå se nærmere på Matteus.
I Matteus 3:13-17, «Da kom Jesus fra Galilea til Jordan til Johannes for å bli døpt av ham. Men han nektet ham det og sa: Jeg trenger til å bli døpt av dig, og du kommer til mig? Men Jesus svarte og sa til ham: La det nu skje! for således sømmer det sig for oss å fullbyrde all rettferdighet. Da lot han det skje. Men da Jesus var døpt, steg han straks op av vannet, og se, himmelen åpnet sig for ham, og han så Guds Ånd fare ned som en due og komme over ham. Og se, det kom en røst fra himmelen, som sa: Dette er min Sønn, den elskede, i hvem jeg har velbehag.»
| Hvorfor må vi forstå Johannes avstamning? |
| Fordi Bibelen forteller oss at Johannes er hele menneskehetens yppersteprest. |
Døperen Johannes døpte Jesus. Det var døperen Johannes som overlot all verdens synder til Jesus Kristus. I Lukas 1 snakker Lukas om slekten til døperen Johannes. La oss ta en titt.
I Lukas 1:1-14, «Eftersom mange har tatt sig fore å sette op en fortelling om de ting som er fullbyrdet iblandt oss, således som de som fra først av var øienvidner og blev ordets tjenere, har overgitt oss det, så har også jeg foresatt mig, efterat jeg nøie har gransket alt sammen fra først av, å nedskrive det i sammenheng for dig, gjæveste Teofilus, forat du kan lære å kjenne hvor pålitelige de lærdommer er som du er oplært i. I de dager da Herodes var konge i Jødeland, var det en prest ved navn Sakarias, av Abias skifte, og han hadde en hustru av Arons døtre, og hennes navn var Elisabet. De var begge rettferdige for Gud, og vandret ulastelig i alle Herrens bud og forskrifter. Og de hadde ikke barn; for Elisabet var ufruktbar, og de var begge kommet langt ut i årene. Men det skjedde mens han gjorde prestetjeneste for Gud, da raden var kommet til hans skifte, at det efter preste-tjenestens sedvane tilfalt ham å gå inn i Herrens tempel og ofre røkelse; og hele folkemengden stod utenfor og bad i røkofferets stund. Da åpenbarte en Herrens engel sig for ham og stod på høire side av røkoffer-alteret. Og da Sakarias så ham, blev han forferdet, og frykt falt på ham. Men engelen sa til ham: Frykt ikke, Sakarias! din bønn er hørt, og din hustru Elisabet skal føde dig en sønn, og du skal kalle ham Johannes; og han skal bli dig til glede og fryd, og mange skal glede sig over hans fødsel.»
Lukas forteller oss i detalj om Johannes’ avstamning. Lukas, en Jesu disippel, forklarer Johannes’ slekt fra begynnelsen. Lukas hadde forkynt evangeliet til en mann ved navn Theophilus, som var fra en annen kultur og ikke visste om Herren.
Så, for å lære ham om Jesus, syndernes Frelser, mente Luke at han måtte forklare døperen Johannes’ slekt i detalj.
I Lukas 1:5-9 forteller han, «I de dager da Herodes var konge i Jødeland, var det en prest ved navn Sakarias, av Abias skifte, og han hadde en hustru av Arons døtre, og hennes navn var Elisabet. De var begge rettferdige for Gud, og vandret ulastelig i alle Herrens bud og forskrifter. Og de hadde ikke barn; for Elisabet var ufruktbar, og de var begge kommet langt ut i årene. Men det skjedde mens han gjorde prestetjeneste for Gud, da raden var kommet til hans skifte, at det efter preste-tjenestens sedvane tilfalt ham å gå inn i Herrens tempel og ofre røkelse.»
Her skjedde det en hendelse mens Sakarias tjente Gud i henhold til prestedømmets skikk. Lukas vitnet tydelig om at Sakarias var en etterkommer av Aron. Hvilken avdeling tilhørte da Sakarias? Dette er et veldig viktig poeng.
Han forklarte, «Mens han tjente som prest for Gud i rekkefølgen av hans inndeling.» Vi kan se at Lukas visste om Sakarias så godt at han forklarte evangeliet om forløsning gjennom Sakarias og Elisabet.
Siden vi også er hedninger fra forskjellige raser, kan vi ikke forstå Jesu frelse hvis den ikke er forklart i detalj, trinn for trinn. La oss finne ut hva detaljene er. Døperen Johannes ble født av Sakarias og hans kone Elisabet, som var en av Arons døtre. La oss nå se på slekten til Sakarias og Johannes.
Johannes Døperens Avstamning
| Hvem sin etterkommer var døperen Johannes? |
| Aron, ypperstepresten |
For å forstå slekten til døperen Johannes, må vi lese Det gamle testamente, 1. Krønikebok 24:1-19.
«Vedkommende Arons sønner, så var deres skifter de som nu skal nevnes: Arons sønner var Nadab og Abihu, Eleasar og Itamar. Men Nadab og Abihu døde før sin far; de hadde ingen sønner, og bare Eleasar og Itamar blev prester. Sammen med Sadok av Eleasars sønner og Akimelek av Itamars sønner inndelte David dem efter deres embede i tjeneste-klasser. Da det viste sig at Eleasars sønner hadde flere overhoder enn Itamars sønner, inndelte de dem således at Eleasars sønner fikk seksten overhoder for sine familier og Itamars sønner åtte for sine familier. Og de inndelte dem ved loddkasting, begge ætter; for det fantes fyrster for helligdommen og Guds fyrster både blandt Eleasars sønner og blandt Itamars sønner. Skriveren Semaja, Netanels sønn, av Levi stamme, skrev dem op, mens kongen og høvdingene og presten Sadok og Akimelek, Ebjatars sønn, og familiehodene for prestene og levittene så på det; de tok ut en familie for Eleasar og derefter skiftevis en for Itamar. Det første lodd kom ut for Jojarib, det annet for Jedaja, det tredje for Harim, det fjerde for Seorim, det femte for Malkia, det sjette for Mijamin, det syvende for Hakkos, det åttende for Abia, det niende for Jesua, det tiende for Sekanja, det ellevte for Eljasib, det tolvte for Jakim, det trettende for Huppa, det fjortende for Jesebab, det femtende for Bilga, det sekstende for Immer, det syttende for Hesir, det attende for Happisses, det nittende for Petahja, det tyvende for Esekiel, det en og tyvende for Jakin, det to og tyvende for Gamul, det tre og tyvende for Delaja, det fire og tyvende for Ma’asja. Dette var den orden som de skulde gjøre tjeneste i, når de gikk inn i Herrens hus, således som det var foreskrevet dem av Aron, deres far, efter den befaling Herren, Israels Gud, hadde gitt ham.»
La oss lese vers 10 igjen. «Den syvende til Hakkos, den åttende til Abija.» Her tildelte David lodd til hver av Arons sønner, slik at offeret ble ofret i riktig rekkefølge. (Som dere alle vet, var Aron den eldste broren til Moses. Gud ordinerte Moses som sin agent, og Aron til ypperstepresten i det hellige tabernakel foran Israels folk.)
Alle andre levitter ble satt under prestene, og Aron og sønnene hans tok ansvaret for alle ofrene for Gud. Før David innførte loddtrekningssystemet, måtte prestene, Arons etterkommere, trekke lodd hver gang, og det hadde skapt mye forvirring.
Derfor ordnet David systemet ved å sette i rekkefølge hver divisjon. Det var 24 avdelinger i en orden som stammet fra Arons barnebarn, og den åttende var Abija. Og det sies, «En prest ved navn Sakarias, fra Abias avdeling.» Så Sakarias og hans kone Elisabet var begge etterkommere av ypperstepresten Aron.
Det var Sakarias, en prest fra Abijas avdeling, som var faren til døperen Johannes. Vi vet fra Bibelen at de pleide å gifte seg i familiene sine.
Som du vet giftet Jakob seg med datteren til onkelen på sin mors side. Det er denne forklaringen av slekten som har stor betydning. Det står, «En prest ved navn Sakarias, fra Abias avdeling.»
Derfor var han definitivt en etterkommer av Aron. Hvem var det? Sakarias, faren til døperen Johannes. Dette er en viktig faktor i forklaringen av Jesu forløsning, og døperen Johannes’ tjeneste, og overdragelsen av verdens synder til Jesus.
Bare Arons Sønner Skal Tjene Som Prester
| Hvem kunne tjene som yppersteprest i Det gamle testamentets tid? |
| Aron og hans etterkommere |
Så hvor i Bibelen spesifiserer det at Arons sønner skal tjene som prester? La oss slå det opp.
I 4. Mosebok 20:22-29, «Så brøt de op fra Kades, og Israels barn, hele menigheten, kom til fjellet Hor. Og Herren sa til Moses og Aron ved fjellet Hor, på grensen av Edoms land: Aron skal samles til sine fedre; han skal ikke komme inn i det land jeg har gitt Israels barn, fordi I var gjenstridige mot mitt ord ved Meribas vann. Ta Aron og Eleasar, hans sønn, og før dem op på fjellet Hor, og ta av Aron hans klær og la Eleasar, hans sønn, ta dem på; så skal Aron samles til sine fedre og dø der. Og Moses gjorde som Herren hadde befalt. De gikk op på fjellet Hor for hele menighetens øine, og Moses tok av Aron hans klær og lot Eleasar, hans sønn, ta dem på, og Aron døde der på toppen av fjellet; men Moses og Eleasar steg ned fra fjellet. Og da hele menigheten så at Aron var død, gråt hele Israels hus over Aron i tretti dager.»
I 2. Mosebok er Guds lov nedtegnet, som sier at sønner av ypperstepresten skulle påta seg yppersteprestedømmet, slik deres fedre gjorde da de ble myndige.
I 2. Mosebok 28:1-5, «Så skal du kalle din bror Aron ut av Israels barns mengde, og la ham trede frem til dig, både han og hans sønner, og sette dem til prester for mig—Aron og Nadab og Abihu og Eleasar og Itamar, Arons sønner. Og du skal gjøre hellige klær for Aron, din bror, til ære og til pryd. Og du skal tale til alle kunstforstandige menn, alle som jeg har fylt med kunstnerånd; og de skal gjøre de klær som Aron skal bære, forat han kan helliges til å tjene mig som prest. Dette er de klær som de skal gjøre: en brystduk og en livkjortel og en overkjortel og en ternet underkjortel, en hue og et belte - hellige klær skal de gjøre til Aron, din bror, og hans sønner, så han kan tjene mig som prest. De skal ta gullet og den blå og den purpurrøde og den karmosinrøde ull og det fine lingarn.»
Gud utpekte Aron, Moses’ bror, til prestetjeneste. Presteskapet var ikke åpent for noen annen mann. Derfor beordret Gud Moses å innvie Aron til ypperstepresten, og å lage passende antrekk for ham som definert av ham. Vi bør aldri glemme Guds ord.
Også i 2. Mosebok 29:1-9, «Og dette er hvad du skal gjøre med dem for å hellige dem til å tjene mig som prester: Ta en ung okse og to værer som er uten lyte, Og usyret brød Og usyrede kaker med olje i, og usyrede, tynne brødleiver, smurt med olje; av fint hvetemel skal du lage dem. Og du skal legge dem i en kurv og bære dem frem i kurven, og lede frem oksen og de to værer. Så skal du føre Aron og hans sønner frem til inngangen til sammenkomstens telt, og du skal tvette dem med vann. Og du skal ta klærne og klæ Aron i underkjortelen og overkjortelen som hører til livkjortelen, og livkjortelen og brystduken og binde livkjortelens belte om ham Og sette huen på hans hode Og feste det hellige hodesmykke på huen. Og du skal ta salvings-oljen og helle ut over hans hode og salve ham. Så skal du føre hans sønner frem og klæ dem i underkjortler og spenne beltet om dem—både om Aron og hans sønner—og binde de høie huer på dem, og de skal ha prestedømmet som en evig rett. Så skal du fylle Arons hånd og hans sønners hånd.»
«Så skal du føre hans sønner frem og spenne beltet om dem—både om Aron og hans sønner—og binde de høie huer på dem, og de skal ha prestedømmet som en evig rett. Så skal du fylle Arons hånd og hans sønners hånd.» Gud spesifiserte at bare Aron og sønnene hans skulle vies til å tjene prestedømmet evig. Når han spesifikt sa, «for en evig lov,» gjaldt det selv etter at Jesus kom til denne verden.
Derfor forklarer Lukas i dybden at Sakarias var en etterkommer av ypperstepresten Aron. Da Sakarias tjente som prest foran Gud i Herrens tempel, dukket det opp en engel og fortalte ham at hans bønn ble hørt; og at hans kone Elisabet ville føde ham en sønn.
Sakarias kunne ikke tro dette og sa: «Min kone er langt fremme i årene, hvordan kunne hun få en sønn?» På grunn av tvilen hans gjorde Gud ham stum en stund for å vise at hans ord var sanne.
Etter hvert ble kona hans gravid, og etter en stund ble Maria, en jomfru, også gravid. Begge hendelsene var Guds forberedende gjerninger for vår frelse. For å redde den korrupte menneskeheten, måtte Han sende sin tjener Johannes og få sin enbårne Sønn Jesus født inn i denne verden.
Derfor lot Gud sin Sønn døpe av Johannes for å gi alle verdens synder videre, slik at de som trodde på ham, skulle bli frelst.
Guds Spesielle Forsyn!
| Hvem forberedte Gud for Jesus for arbeidet med forløsning? |
| døperen Johannes |
Gud forberedte at Johannes ble født inn i denne verden før Jesus. Johannes ble født slik at han kunne døpe Jesus og gi alle verdens synder videre til ham. En etterkommer av ypperstepresten måtte ofre soningsofferet for å oppfylle Guds pakt inngått i Det gamle og det nye testamente; for at evangeliet om Jesu forløsning skulle bli trodd og utført på riktig måte.
I 2. Mosebok ga Gud Israel sin lov og pakter; Guds lov og loven for å styre offertjenesten i Tabernaklet, ned til prestenes antrekk, detaljer om ofre og etterfølgen av presteskapet til prestesønnene. Gud utnevnte Aron og hans etterkommere til yppersteprestedømmet for alltid.
Derfor kunne alle Arons etterkommere ofre, og yppersteprestene kunne bare komme fra Arons hus. Skjønner du hvordan det var?
Men blant mange etterkommere av Aron, valgte Gud en viss prest ved navn Sakarias og hans kone Elisabet. Han hadde sagt, «Se, jeg sender min engel foran ditt ansikt.» Da Gud fortalte Sakarias at han ville gjøre det mulig for Elisabet å få en sønn, og at han skulle gi ham navnet Johannes, ble han så forbauset at han ble stum på hans befaling til sønnen ble født og navngitt.
Og sannelig, en sønn ble født i huset hans. Da det var på tide å navngi barnet etter Israels skikk, hadde de til hensikt å gi sønnen navn etter faren.
«Men for Elisabet kom tiden da hun skulde føde, og hun fødte en sønn, og hennes granner og frender fikk høre at Herren hadde gjort sin miskunn stor mot henne, og de gledet sig med henne. Og det skjedde på den åttende dag, da kom de for å omskjære barnet, og de vilde kalle ham Sakarias efter hans far. Da tok hans mor til orde og sa: Nei, han skal hete Johannes. Og de sa til henne: Men det er jo ingen i din ætt som har dette navn. De gjorde da tegn til hans far for å få vite hvad han vilde han skulde hete. Og han bad om en tavle og skrev disse ord: Johannes er hans navn. Og de undret sig alle. Men straks blev hans munn oplatt og hans tunge løst, og han talte og lovet Gud. Og det kom frykt på alle dem som bodde deromkring, og i alle Judeas fjellbygder talte de med hverandre om alle disse ting, og alle som hørte det, la det på hjerte og sa: Hvad skal det da bli av dette barn? For Herrens hånd var med ham» (Lukas 1:57-66).
Zacharias var stum på den tiden. Da det var på tide å navngi babyen, foreslo slektningene at babyen skulle hete Zacharias. Men moren insisterte på at han skulle hete Johannes. På dette sa slektningene at det ikke var noen med det navnet i familien, og at babyen skulle være oppkalt etter faren.
Da Elisabet fortsatte å insistere på navnet, gikk slektningene til Sakarias og spurte hva barnet skulle hete. Zacharias, siden han ennå ikke kunne snakke, ba om et skrivebrett og skrev «Johannes.» Alle slektningene undret seg over dette uvanlige navnevalget.
Men etter navngivningen åpnet Zacharias munn seg umiddelbart. Han priste Gud og han ble fylt av Den Hellige Ånd og profeterte.
Lukas forteller om døperen Johannes fødsel i Sakarias hus. «Det var en prest som het Sakarias, fra Abijas avdeling.» I Guds spesielle forsyn, døperen Johannes, ble menneskehetens representant født av Sakarias, en etterkommer av Aron.
Og gjennom døperen Johannes og Jesus Kristus hadde Gud oppnådd menneskehetens frelse. Vi blir frelst fra alle våre synder ved å tro på forløsningsverket utført gjennom Johannes og Jesus Kristus.
Jesu Dåp
| Hvorfor ble Jesus døpt av Johannes? |
| Å ta bort alle verdens synder |
Døperen Johannes vitnet om at Jesus var Guds Sønn og han tok bort alle våre synder. Han var døperen Johannes, Guds tjener som vitnet om vår frelse. Det betyr ikke at Gud ikke forteller oss selv at han er vår frelser. Gud arbeider gjennom sine tjenere i menigheten, og gjennom munnen til hele hans folk som er blitt frelst.
Gud sier, «Tal vennlig til Jerusalem og rop til det at dets strid er endt, at dets skyld er betalt, at det av Herrens hånd har fått dobbelt for alle sine synder. Gresset blir tørt, blomsten visner; men vår Guds ord står fast til evig tid» (Esaias 40:2, 8).
«Dere er ikke syndere lenger. Jeg har sonet for alle dine synder, og krigen er avsluttet.» Slik fortsetter stemmen til forløsningens evangelium å rope til oss. Dette er det som kalles det forberedte evangelium.
Når vi forstår gjerningene til døperen Johannes, når vi virkelig forstår at alle verdens synder ble overført til Jesus gjennom døperen Johannes, kan vi alle bli fri fra våre synder.
Alle de fire evangeliene forteller oss om døperen Johannes, og den siste profeten i Det gamle testamente vitner også om døperen Johannes, Guds tjener. Og Det nye testamente begynner med døperen Johannes’ fødsel og overlevering av synder gjennom ham.
Så hvorfor kaller vi ham Johannes Døperen? Det er fordi han døpte Jesus. Hva betyr dåp? Det betyr ‘å gi videre til, å bli begravet, å bli vasket’― det samme som ‘håndspåleggelse’ i Det gamle testamentet.
I Det gamle testamente, når en mann syndet, overførte han sine synder på syndofferets hode, offeret uten lyte, ved å legge hendene på syndofferet, og offeret døde med disse syndene. ‘Handspåleggelse’ betyr ‘å gi videre til.’ Derfor har ‘håndspåleggelse’ og ‘dåp’ det samme, men med forskjellige navn.
Hva var så meningen med Jesu dåp? Dåpen hans var den eneste måten å gjøre soning innenfor Guds ordinasjon.
I Det gamle testamente måtte syndere legge hendene på hodet til et offer for å føre syndene sine over på dets hode. Så måtte de kutte strupen på den, og prestene brakte blodet for å stryke det på hornene på brennofferalteret. Dette var måten å sone for daglige synder.
Så, hvordan sonet de for årlige synder?
Aron, ypperstepresten ofret offeret for hele Israels folk. Fordi døperen Johannes ble født i Arons hus, var det riktig for ham å være yppersteprest, og Gud forutbestemte ham til å være den siste ypperstepresten i henhold til hans løfte om forløsning.
Døperen Johannes var representanten for hele menneskeheten og den siste ypperstepresten av hele menneskeheten fordi Det gamle testamente tok slutt da Jesus Kristus ble født. Hvem andre enn døperen Johannes ga alle verdens synder videre til Jesus i Det nye testamentet, på samme måte som Aron hadde sonet for sitt folks synder i Det gamle testamentet? Som den siste ypperstepresten i Det gamle testamente og representanten for hele menneskeheten, overførte døperen Johannes alle verdens synder til Jesus da han døpte ham.
Fordi Johannes ga all synd videre til Jesus, kan vi bli forløst ved å tro på evangeliet om vannet og Ånden. Jesus ble Lammet for å frelse alle syndere, og dermed utføre forløsningsverket slik Gud hadde planlagt. Jesus fortalte oss at døperen Johannes var den siste profeten, den siste ypperstepresten som ga alle verdens synder videre til ham.
Hvorfor kunne ikke Jesus gjøre det selv? Hvorfor trengte han døperen Johannes? Det var en grunn til at døperen Johannes kom seks måneder før Jesus. Det var for å oppfylle loven i Det gamle testamente, for å perfeksjonere Det gamle testamente.
Jesus ble født av jomfru Maria, og døperen Johannes ble født av en gammel kvinne som heter Elisabet.
Dette var Guds gjerninger, og han planla dem for å frelse alle syndere. For å redde oss fra evig krig mot synden og alle lidelsene til den syndige menneskeheten, sendte han sin tjener Johannes, og deretter sin egen Sønn Jesus. Døperen Johannes ble sendt som representant for hele menneskeheten, den siste ypperstepresten.
Den Største Blant De Som Er Født Av Kvinner
| Hvem var den største mannen på jorden? |
| døperen Johannes |
La oss se på Matteus 11:7-14. «Da nu disse gikk bort, begynte Jesus å tale til folket om Johannes: Hvorfor var det I gikk ut i ørkenen? for å se et rør som svaier for vinden? Eller hvorfor var det I gikk der ut? for å se et menneske klædd i fine klær? Se, de som går i fine klær, er i kongenes hus. Eller hvorfor var det I gikk der ut? for å se en profet? Ja, jeg sier eder, endog mere enn en profet. Det er ham det er skrevet om: Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei for dig. Sannelig sier jeg eder: Nogen større enn døperen Johannes er ikke opreist blandt dem som er født av kvinner; men den minste i himlenes rike er større enn han. Men fra døperen Johannes’ dager inntil nu trenger de sig med makt inn i himlenes rike, og de som trenger sig inn, river det til sig. For alle profetene og loven har spådd inntil Johannes, og om I vil ta imot det: Han er den Elias som skal komme.»
Folk dro ut i ødemarken for å se døperen Johannes, som ropte, «Omvend dere, hoggormeyngel!» Og Jesus sa, «Men hva var det dere gikk ut for å se? En mann kledd i myke klær? Ja, de som har myke klær, er i kongenes hus.»
Jesus selv vitnet om Johannes’ storhet. «Hva gikk du ut for å se? En barbar som kler seg i kamelhår og roper for fullt? Han må ha båret håret til en kamel. Hva gikk du ut for å se? En mann kledd i myke plagg? De som bærer myke klær er i kongens hus. Men han er større enn kongen», vitnet Jesus. «De som går i fine klær, er i kongenes hus. Eller hvorfor var det I gikk der ut? for å se en profet? Ja, jeg sier eder, endog mere enn en profet.»
I gamle dager var profetene større enn konger. Døperen Johannes var mer enn en konge, og mer enn en profet. Han var mer enn alle profetene i Det gamle testamente. Faktisk var Johannes, den siste ypperstepresten og menneskehetens representant, mer enn Aron den første ypperstepresten. Jesus selv vitner om Johannes.
Hvem er menneskehetens representant? Bortsett fra Kristus selv, hvem er den største mannen på jorden? døperen Johannes. «Jeg sier eder, endog mere enn en profet. Det er ham det er skrevet om: Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei for dig.»
Døperen Johannes vitnet om at krigen mot synden var over. «Se! Guds lam som tar bort verdens synd!» Det var døperen Johannes som vitnet om at Jesus tok bort verdens synder.
I Matteus 11:11, «Sannelig sier jeg eder: Nogen større enn døperen Johannes er ikke opreist blandt dem som er født av kvinner.» Har det vært noen større enn døperen Johannes blant dem som er født av kvinner?
Hva betyr det ‘født av kvinner’? Det betyr hele menneskeheten. Bortsett fra Adam, ble hele menneskeheten født av kvinner. Ja, blant dem som er født av kvinner, har det ikke oppstått større enn døperen Johannes. Derfor er han den siste ypperstepresten og menneskehetens representant. Døperen Johannes var ypperstepresten, profeten og vår representant.
I Det gamle testamente ble Aron og sønnene hans ordinert av Gud til å tjene i evighet. Alle synder måtte vaskes bort gjennom Aron og sønnene hans. Det var slik Gud hadde beordret.
Hvis en annen blant levittene hadde stått frem og våget å gå inn, ville han helt sikkert ha dødd. Alt de kunne gjøre var å samle ved til bålet på alteret, flå dyrene, rense tarmene og plukke ut fettet. Hvis de hadde vært overmodige nok til å prøve å gjøre prestenes arbeid, ville de bare ha dødd. Det er Guds lov. De kunne ikke krysse linjen.
På jorden har det ikke oppstått et menneske større enn døperen Johannes. Han var den største blant alle dødelige. «Fra døperen Johannes’ dager inntil nu trenger de sig med makt inn i himlenes rike, og de som trenger sig inn, river det til sig» (Matteus 11:12).
Menneskehetens forløsning ble fullført da døperen Johannes døpte Jesus, og de som tror på Jesus kan komme inn i himmelriket. De blir rettferdige. La oss se hvordan Johannes’ far vitnet om sin sønn.
Vitnesbyrdet Til Sakarias, Johannes’ Far
| Hva profeterte Sakarias om sønnen sin? |
| Johannes vil berede Herrens vei ved å gi kunnskap om frelse til sitt folk. |
La oss lese Lukas 1:67-80. «Og hans far Sakarias blev fylt med den Hellige Ånd og talte profetiske ord og sa: Lovet være Herren, Israels Gud, han som så til sitt folk og forløste det! Og han opreiste oss et frelsens horn i sin tjener Davids hus, således som han talte gjennem sine hellige profeters munn fra fordums tid av, en frelse fra våre fiender og fra alle deres hånd som hater oss, for å gjøre miskunn mot våre fedre og komme sin hellige pakt i hu, den ed han svor Abraham, vår far, for å fri oss av våre fienders hånd og gi oss å tjene ham uten frykt i hellighet og rettferdighet for hans åsyn alle våre dager. Men også du, barn, skal kalles den Høiestes profet; for du skal gå frem for Herrens åsyn for å rydde hans veier, for å lære hans folk frelse å kjenne ved deres synders forlatelse for vår Guds miskunnelige hjertelags skyld, som lot solopgang fra det høie gjeste oss, for å lyse for dem som sitter i mørke og dødsskygge, for å styre våre føtter inn på fredens vei. Men barnet vokste og blev sterkt i ånden, og han var i ødemarkene til den dag da han blev ført frem for Israel.»
Sakarias profeterte to ting. Han profeterte at alle folks konge var kommet. Fra vers 68 til 73 profeterte han med glede at Gud ikke glemte sine løfter og at Jesus, slik Gud lovet Abraham, ble født til jomfru Maria for å redde hans etterkommere fra fiendenes hender.
Og så fra vers 74-75, «For å fri oss av våre fienders hånd og gi oss å tjene ham uten frykt i hellighet og rettferdighet for hans åsyn alle våre dager.» Dette er en påminnelse om Guds løfte til Abraham og Israels folk, og han profeterte. «Ham uten frykt i hellighet og rettferdighet for hans åsyn alle våre dager.»
Fra vers 76 profeterte han til sønnen sin. «Men også du, barn, skal kalles den Høiestes profet; for du skal gå frem for Herrens åsyn for å rydde hans veier, for å lære hans folk frelse å kjenne ved deres synders forlatelse for vår Guds miskunnelige hjertelags skyld, som lot solopgang fra det høie gjeste oss, for å lyse for dem som sitter i mørke og dødsskygge, for å styre våre føtter inn på fredens vei.»
Her sa han: «Hor å lære hans folk frelse å kjenne ved deres synders.» Hvem sa han at kunnskapen om frelse skulle gis? døperen Johannes. Kan dere alle se dette? Døperen Johannes skulle gjennom Guds ord gi oss kunnskapen om at Jesus er Guds Sønn som tok bort verdens synder.
La oss nå se på Markus 1. «Begynnelsen til Jesu Kristi, Guds Sønns evangelium. Som skrevet står hos profeten Esaias: Se, jeg sender mitt bud for ditt åsyn; han skal rydde din vei; det er en røst av en som roper i ørkenen: Rydd Herrens vei, gjør hans stier jevne!—således stod døperen Johannes frem i ørkenen og forkynte omvendelses dåp til syndenes forlatelse, og hele Judea og alle de fra Jerusalem gikk ut til ham, og de blev døpt av ham i elven Jordan, idet de bekjente sine synder» (Markus 1:1-5).
Da israelittene hørte fra døperen Johannes, vendte de seg bort fra å tilbe hedningenes avguder og ble døpt av døperen Johannes. Men Johannes vitnet: «Jeg døper dere med vann, så dere kan vende tilbake til Gud. Men Guds Sønn skal komme og bli døpt av meg, slik at alle dine synder skal gå videre til ham. Og hvis dere tror på Hans dåp mens dere blir døpt av meg, vil alle deres synder bli overført til Ham, akkurat som syndene ble overført gjennom håndspåleggelse i Det gamle testamente.» Det var det John vitnet om.
Det at Jesus ble døpt i Jordan betyr at han ble døpt i dødens elv. Vi synger i en begravelse, «♪I det søte av og til, skal vi møtes på den vakre kysten. Vi skal møtes på den vakre kysten.♪» Når vi dør, skal vi krysse Jordanelven. Jordanelven er dødens elv. Jesus ble døpt i dødens elv.
Dåpen Som Gir Våre Synder Videre
| Hva er «håndspåleggelse» i Det nye testamente? |
| Jesu dåp |
I Matteus 3:13-17 leser vi, «Da kom Jesus fra Galilea til Jordan til Johannes for å bli døpt av ham. Men han nektet ham det og sa: Jeg trenger til å bli døpt av dig, og du kommer til mig? Men Jesus svarte og sa til ham: La det nu skje! for således sømmer det sig for oss å fullbyrde all rettferdighet. Da lot han det skje. Men da Jesus var døpt, steg han straks op av vannet, og se, himmelen åpnet sig for ham, og han så Guds Ånd fare ned som en due og komme over ham.»
Jesus kom til Jordan og ble døpt av døperen Johannes. «Døp meg.» Og Johannes sa: «Jeg trenger å bli døpt av deg, og kommer du til meg?» Yppersteprestene i himmel og jord møttes.
Ifølge Hebreerbrevet er Jesus Kristus ypperstepresten for alltid etter Melkisedeks orden. Han er uten genealogi. Han er ikke etterkommer av Aron, og heller ikke av noe annet menneske på jorden. Han er Guds Sønn, vår Skaper. Derfor har han ingen genealogi. Men han kastet himmelens herlighet og kom ned til jorden for å redde sitt folk.
Grunnen til at han steg ned til denne verden var for å redde alle syndere som led under Satans bedrag. I tillegg tok han bort alle verdens synder ved å bli døpt av døperen Johannes. «Men Jesus svarte og sa til ham: ‘La det være slik nå, for slik er det på sin plass for oss å oppfylle all rettferdighet.’ Så tillot han Ham.»
«La det være slik nå.» Tillat det! Jesus beordret representanten for hele menneskeheten og bøyde hodet. I Det gamle testamentet la synderen eller øverstepresten hendene på hodet til offerdyret for å overføre sine synder. «Å legge hendene på» betyr «å gi videre.»
Jesus ble døpt av døperen Johannes. Hva det betydde var det samme som håndspåleggelse i Det gamle testamente. ‘Å gi videre til,’ ‘å bli begravet,’ ‘å bli vasket’ og ‘å ofre’ er også det samme. Det nye testamentet er virkeligheten mens Det gamle testamentet er dets skygge.
Når en synder la hendene på et lam i Det gamle testamente, ble synden hans overført til lammet og lammet døde. Da lammet var dødt, ble det gravlagt. Synden til den som la hendene på lammet ble overført til lammet slik at lammet døde med synden! Da synden ble overført til lammet, ble den som brakte lammet også uten synd?
La oss si at dette lommetørkleet er synden og denne mikrofonen er lammet. Og når jeg legger mine hender på denne mikrofonen, blir denne synden overført til denne mikrofonen, lammet. Gud selv bestemte at det skulle være slik. «Legg dine hender på.» Så for å bli forløst fra synder, må man legge sine hender på. Etter det er man uten synd. Jesu dåp er til for å vaske, begrave og overføre synden til Ham. Det er nøyaktig hva det betyr.
| Hva betyr det å oppfylle all rettferdighet? |
| Det er å vaske bort alle synder ved å overføre syndene til Jesus. |
Så da Jesus ble døpt for å ta bort alle verdens synder, ble de virkelig alle sammen overført til ham? Alle verdens synder ble overført til Jesus og alle mennesker ble forløst. Det er det samme som at syndene ble overført til ofringene i Det gamle testamentet. Jesus kom til denne verden og ved Jordan sa han, «La det nu skje! for således sømmer det sig for oss å fullbyrde all rettferdighet» (Matteus 3:15).
Så døpte Johannes Jesus. Jesus fortalte Johannes at det var passende for dem å oppfylle all rettferdighet ved hans dåp. ‘All rettferdighet’ betyr ‘den mest passende og passende.’ ‘For således’ passet det for dem å oppfylle all rettferdighet. Dette betydde at det var riktig for Johannes å døpe Jesus, og Jesus å bli døpt av Johannes, for å overføre alle verdens synder på Jesus.
Gud gir forløsning på grunnlag av Jesu dåp, hans offer og vår tro. «Hele menneskeheten lider av synd og blir plaget av djevelen på grunn av sine synder. Derfor, for at de kan bli frelst og bli sendt til himmelen, bør du, som representant for menneskeheten og en etterkommer av Aron, døpe meg for alle mennesker. Jeg skal bli døpt av deg. Da vil forløsningsverket bli fullført.»
Så tillot han.
Så Johannes døpte Jesus. Han la hendene på Jesu hode og ga alle verdens synder videre til Jesus. Jesus var Frelseren som vasket bort alle våre synder. Vi blir frelst ved å tro på hans forløsning. Tror du på det?
Etter hans dåp, Jesu første verk i hans offentlige tjeneste ved Jordan gjennom hendene på representanten for hele menneskeheten, reiste han mens han forkynte evangeliet i tre og et halvt år med alle verdens synder på sin side.
Han sa til kvinnen som ble tatt i utroskap, «Heller ikke jeg fordømmer deg.» Han kunne ikke fordømme henne fordi han måtte ta på seg alle hennes synder i dåpen og dø for dem på korset. Mens han ba på et sted som heter Getsemane, ba han tre ganger og ba Faderen om å la begeret gå fra ham, men ga snart opp og sa, «Skje ikke min vilje, men din» (Lukas 22:42).
«Se! Guds Lam Som Tar Bort Verdens Synd!»
| Hvor mye synd tok Jesus bort? |
| Alle verdens synder |
I Johannes 1:29, «Dagen efter ser han Jesus komme til sig og sier: Se der Guds lam, som bærer verdens synd!» Døperen Johannes døpte Jesus. Og neste dag så døperen Johannes Jesus komme mot seg, ropte og vitnet for folket. «Se! Guds lam som tar bort verdens synd!»
Guds Sønn kom til denne verden og tok bort all verdens synder. Døperen Johannes vitnet igjen. I Johannes 1:35-36, «Dagen efter stod atter Johannes og to av hans disipler der, og han så Jesus som kom gående, og sa: Se der Guds lam!»
Guds Lam betyr at Han er den sanne og virkelige enheten til offeret i Det gamle testamente, som døde for Israels synder. For du og jeg, Guds Sønn, vår Skaper, kom ned til denne verden og tok bort alle våre synder; alle synder fra verdens skapelse til den dag den tar slutt, fra arvesynden til alle våre misgjerninger, fra våre mangler til våre feil. Han forløste oss alle med sin dåp og sitt blod på korset.
Jesus tok bort alle våre synder og ga oss forløsning. Forstår du dette? «Guds lam som tar bort verdens synd.»
Det har gått ca 2000 år. Det betyr at det har gått rundt 2000 år siden han kom ned til denne verden. Og i 30 e.Kr. tok Jesus bort alle verdens synder. År 1 e.Kr. er året da Jesus ble født. Vi kaller tiden før Kristus f.Kr. Så, nesten 2000 år har gått siden Jesus kom til denne verden.
I 30 e.Kr. ble Jesus døpt av døperen Johannes. Og neste dag ropte Johannes til folket: «Se! Guds lam som tar bort verdens synd!» «Se!» Han ba folk tro på Jesus, som tok bort alle deres synder. Han vitnet om at Jesus var Guds Lam, Han som reddet oss fra alle våre synder.
Jesus tok bort alle våre synder og avsluttet vår evige krig mot synden. Vi er nå uten synd siden Guds Sønn tok bort alle våre synder. Døperen Johannes vitnet om at han tok bort alle våre synder, syndene til deg og meg. «Han kom til vidnesbyrd, for å vidne om lyset, forat alle skulde komme til troen ved ham» (Johannes 1:7).
Uten Johannes vitnesbyrd, hvordan kunne vi ha visst at Jesus tok bort alle våre synder? Bibelen forteller oss ofte at Han døde for oss, men på denne tiden var det bare Johannes Døperen som vitnet om at Han tok bort alle våre synder.
| Hvor mye synd er verdens synd? |
| Alle menneskers synder fra begynnelsen til verdens ende |
Mange vitnet etter Jesu død, men bare Johannes vitnet mens han levde. Jesu disipler vitnet selvfølgelig også om Jesu forløsning. De vitnet om at Jesus tok bort våre synder, at han er vår Frelser.
Jesus tok bort verdens synd. Nå er du ikke 100 år ennå, ikke sant? Jesus tok bort verdens synd da han var 30 år gammel. Tenk nå på dette diagrammet.
La oss si at det var 4000 år før Jesus kom. Og det har gått over 2000 år siden Jesus kom. Vi vet ikke hvor lenge det tar, men slutten kommer garantert. Han sier, «Jeg er Alfa og Omega, begynnelsen og enden, den første og den siste» (Apenbaring 22:13).
Så det vil sikkert bli en slutt. Og vi er ved det punktet som er angitt av år 2024. Kristus tok bort våre synder i 30 e.Kr., og det var 3 år før han døde på korset.
«Se! Guds lam som tar bort verdens synd.» Han tok bort verdens synd, syndene til deg og meg. Omtrent 2000 år har gått siden Jesu fødsel. Vi lever nå ca 2000 år etter at Jesus tok bort våre synder. Og vi lever og synder fortsatt i denne dag og tidsalder. Jesus er Guds Lam som tok bort verdens synd. Vi begynner å leve i denne verden fra det øyeblikket vi blir født.
Synder vi alle fra vi blir født, eller gjør vi ikke det? ―Det gjør vi.― La oss gå gjennom hele greia. Synder vi, eller gjør vi ikke fra den dagen vi blir født til vi er 10? ―Vi synder.― Ble disse syndene overført til Jesus eller ikke? ―Den er flyttet.― Fordi alle synder ble overført til Jesus, er han vår Frelser. Hvis ikke, hvordan kunne han være vår Frelser? Alle syndene ble overført til Jesus.
Synder vi fra vi er 11 til 20 år, eller gjør vi ikke? Vi synder i våre hjerter, i våre handlinger. Vi er veldig flinke til det. Vi har blitt lært opp til ikke å synde, men vi gjør det veldig enkelt.
Og Gud forteller oss at disse syndene ble overført til Jesus. Han visste hva vi var, så han tok bort disse syndene på forhånd.
Og hvor lenge lever vi vanligvis i denne verden? La oss si at det er rundt 70 år. Hvis vi legger sammen alle syndene vi begår i løpet av disse 70 årene, hvor tungt ville det vært? Hvis vi lastet dem på 8-tonns lastebiler, ville det trolig vært langt mer enn 100 lastebiler.
Bare prøv å forestille deg hvor mye synd vi vil begå i løpet av livet. Er det verdens synder, eller er de ikke det? De er verdens synder. Vi synder fra fødselen, opp til 10, 10 til 20, 20 til 30 ... til den dagen vi dør, men alle disse syndene er inkludert i verdens synder som allerede har blitt overført til Jesus gjennom hans dåp.
Menneskets Frelser, Jesus Kristus
| Hvor mye synd tok Jesus bort? |
| Alle syndene til våre forfedre, til oss og våre etterkommere, inntil verdens ende |
Jesus forteller oss at han vasket bort alle disse syndene. Siden Jesus ikke kunne døpe seg selv, sendte Gud sin tjener Johannes foran, den utvalgte representanten for alle mennesker. «Rådgiver, veldig Gud, evig fader, fredsfyrste» (Esaias 9:6). Ved seg selv, ved sin visdom, ved sitt råd sendte han menneskehetens representant i forkant, og han selv, Guds sønn, kom i kjødet og tok bort all verdens synder gjennom dåpen av døperen Johannes. Er ikke dette en fantastisk frelse?
Det er fantastisk, er det ikke? Så bare én gang, bare ved å bli døpt av døperen Johannes, vasket han bort alle menneskenes synder over hele verden og fridde alle fra synd ved å bli korsfestet. Han befridde oss alle. Tenk på det. Alle dine synder fra 20 til 30, 30 til 40, 40 til 60, til 70, til 100, og så er det dine barns synder. Tok Jesus bort alle disse syndene eller ikke? Ja, det gjorde han. Han er Jesus Kristus, menneskehetens frelser.
Fordi døperen Johannes ga alle våre synder videre til Jesus, og fordi Gud hadde planlagt det slik, kan vi bli utfridd ved å tro på Jesus. Er du og jeg syndere? Ble alle våre synder overført til Jesus eller ikke? ―Vi er ikke syndere lenger, og alle våre synder ble overført til Jesus.―
Hvem tør å si at det er synd i denne verden? Jesus tok bort all verdens synder. Han visste at vi ville synde, og tok også alle fremtidens synder. Noen av oss er over 50 og noen har ikke engang levd halvparten av livet ennå, men vi snakker om oss selv, inkludert meg selv, som om vi har levd for alltid.
Det er så mange av oss som lever turbulente liv. La meg forklare det på denne måten. Hva er halve levetiden til en maiflue? Det er ca 12 timer.
«Kjære vene! Jeg møtte en sånn og en mann, og han svingte en fluesmekker mot meg, og jeg ble nesten knust i hjel, og du vet.» Han hadde bare levd 12 timer og kunne ikke slutte å snakke. Men det var allerede halve livet hans.
Ved 7 eller 8 om kvelden står han overfor sitt livs skumring, og om kort tid, døden. Noen maifluer lever i 20 timer, noen i 21 timer, og noen i 24 timer. De kan snakke om sine livslange erfaringer, men hvordan ser det ut for oss? Når vi lever til 70 eller 80 år, kan vi si: «Ikke få meg til å le.» Deres erfaring er ingenting i våre øyne.
Gud er evig. Han lever for evigheten. Han bestemmer begynnelsen og slutten. Ettersom han lever for alltid, lever han i evighetens tidsramme. Han ser på oss fra sin evighetsposisjon.
En gang i tiden tok Han bort all verdens synder, døde ved korset og sa: «Det er fullbrakt.» Han gjenoppstod etter 3 dager og dro opp til himmelen. Han bor nå i evigheten. Nå ser han ned på hver av oss.
Og en mann sier: «Å, kjære, jeg har syndet så mye. Selv om jeg bare har levd i 20 år, har jeg syndet så mye.» «Jeg har levd i 30 år og har syndet for mye. Det er bare for mye. Hvordan kan jeg noen gang bli tilgitt?»
Men vår Herre i sin evighet ville si: «Ikke få meg til å le. Jeg har ikke bare forløst dine synder frem til nå, men også dine forfedres synder før du ble født, og syndene til alle generasjoner av dine etterkommere som vil leve etter din død.» Han sier dette til deg fra den evige tidsrammen. Tror du på dette? Tro det. Og motta frelsens gave gitt gratis til deg. Og gå inn i himmelriket.
Tro ikke på våre tanker, men på Guds ord. «For således sømmer det sig for oss å fullbyrde all rettferdighet.» All rettferdighet ble allerede oppfylt av Guds Lam, som tok bort verdens synd. Jesus tok bort all verdens synder. Gjorde Han det, eller gjorde Han det ikke? Han gjorde det.
| Hva sa Jesus til slutt på korset? |
| «Det er fullbrakt.» |
Jesus Kristus tok bort alle verdens synder, ble dømt til døden i domstolen til Pontius Pilatus og ble korsfestet på korset.
«Så tok de Jesus med sig, og han bar sitt kors og gikk ut til det sted som kalles Hodeskalle-stedet, på hebraisk Golgata; der korsfestet de ham, og sammen med ham to andre, en på hver side, og Jesus midt imellem. Men Pilatus hadde også skrevet en innskrift, og den satte han på korset; der var skrevet: JESUS FRA NASARET, JØDENES KONGE. Denne innskrift leste da mange av jødene; for det sted hvor Jesus blev korsfestet, var nær ved byen, og den var skrevet på hebraisk, latin og gresk» (Johannes 19:17-20).
La oss ta en titt på hva som skjedde etter at han ble korsfestet på korset. «Derefter, da Jesus visste at nu var alt fullbragt, forat Skriften skulde opfylles, sier han.» Han hadde overtatt alle våre synder i henhold til Skriften. «‘Minun on jano’. Siinä oli astia, hapanviiniä täynnä; niin he täyttivät sillä hapanviinillä sienen ja panivat sen isoppikorren päähän ja ojensivat sen hänen suunsa eteen. Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: ‘Se on täytetty’, ja kallisti päänsä ja antoi henkensä» (Johannes 19:28-30).
Etter at han hadde mottatt den sure vinen, sa han: «Det er fullbrakt!» og bøyde sitt hode og gav opp sin ånd. Han var død. Og Jesus Kristus ble oppstanden etter 3 dager og steg opp til himmelen.
La oss gå til Hebreerne 10:1-9. «For da loven bare har en skygge av de kommende goder, men ikke selve billedet av tingene, så kan den aldri ved de offer som de hvert år alltid på ny bærer frem, gjøre dem fullkomne som kommer frem med dem. Ellers vilde de jo ha ophørt med å frembære dem, da de ofrende ikke lenger vilde ha synder på samvittigheten når de en gang var renset. Men ved dem kommer hvert år en minnelse om synder; for det er umulig at blod av okser og bukker kan bortta synder. Derfor sier han idet han treder inn i verden: Offer og gave vilde du ikke ha, men et legeme laget du for mig; brennoffer og syndoffer hadde du ikke lyst til. Da sa jeg: Se, jeg kommer—i bokrullen er det skrevet om mig - for å gjøre, Gud, din vilje. Idet han først sier: Offer og gaver og brennoffer og syndoffer vilde du ikke ha og hadde du ikke lyst til - og de bæres dog frem efter loven—så har han derefter sagt: Se, jeg kommer for å gjøre din vilje. Han tar det første bort for å innsette det annet.»
Den Evige Forløsning
| Hvordan kan vi løse problemet med daglig synd etter å ha kommet til troen på Jesus? |
| Ved å bekrefte at Jesus allerede har utslettet all synd gjennom sin dåp |
Loven var en skygge av de gode tingene som skulle komme. Ofrene i Det gamle testamente, av sauer og geiter, åpenbarte for oss at Jesus Kristus ville komme og ta bort våre synder på samme måte for å utslette alle våre synder.
Alle mennesker i Det gamle testamente, David, Abraham og alle de andre visste og trodde hva offersystemet betydde for dem. Den avslørte at Messias, Kristus (Kristus betyr Frelseren), en dag ville komme og vaske bort alle deres synder. De trodde på sin forløsning og ble frelst ved sin tro.
Loven var en skygge av de gode tingene som skulle komme. Å ofre for deres synder dag etter dag, år etter år, kunne aldri forløse oss fullstendig. Derfor måtte det fullstendige og evige vesen, den uten lyte, Guds Sønn, komme til jorden.
Og han sa at han var kommet for å gjøre sin Fars vilje slik det er skrevet i boken som er skrevet om ham. «Da sa han: ‘Se, jeg er kommet for å gjøre din vilje, Gud.’ Han tar bort den første for å etablere den andre.» Vi er frikjøpt fra våre synder fordi Jesus Kristus tok bort våre synder slik det står skrevet i Det gamle testamente, og fordi vi tror på Ham.
La oss lese Hebreerne 10:10. «Og ved denne vilje er vi helliget ved ofringen av Jesu Kristi legeme en gang for alle.» Ved den viljen er vi blitt helliget ved ofringen av Jesu Kristi legeme en gang for alle. Er vi blitt helliget eller ikke? ―Ble hellig.―
Hva betyr dette? Gud Faderen sendte sin Sønn og overførte alle våre synder på ham gjennom dåpen og dømte ham en gang for alle på korset. På den måten utfridde Han alle oss som led under synden. Det var Guds vilje.
For å frelse oss ofret Jesus seg selv én gang for alle, slik at vi kunne bli helliggjort. Vi er blitt helliggjort. Jesus ofret seg selv for alle våre synder, og han døde i stedet for oss, slik at vi ikke trengte å bli dømt.
Det gammeltestamentlige offeret ble ofret hver dag fordi alle nye synder trengte et nytt offer for å bli vasket bort.
Den Åndelige Betydningen Av Jesu Vasking Av Peters Føtter
I Johannes 13 fortelles det om Jesus som vasker Peters føtter. Han vasket Peters føtter for å vise ham at Peter ville synde i fremtiden, og for å lære ham at han allerede hadde forløst alle disse syndene også. Jesus visste at Peter ville synde igjen i fremtiden, så han helte vann i et basseng og vasket føttene hans.
Peter forsøkte å nekte, men Jesus sa, «Hvad jeg gjør, forstår du ikke nu, men du skal skjønne det siden» (Johannes 13:7). Det dette betyr er: ‘Du vil synde igjen etter dette. Dere vil fornekte Meg og synde igjen etter at Jeg har vasket alle deres synder. Dere vil synde selv etter min himmelfart. Derfor vasker jeg føttene dine for å advare Satan mot å sette deg på prøve, fordi jeg allerede har tatt bort dine fremtidige synder.’
Tror du han vasket Peters føtter for å fortelle oss at vi må omvende oss hver dag? Nei. Hvis vi måtte omvende oss hver dag for å bli forløst, ville ikke Jesus ha tatt bort alle våre synder en gang for alle.
Men Jesus sa at han helliget oss en gang for alle. Hvis vi skulle omvende oss hver dag, kan vi like gjerne gå tilbake til Det gamle testamentets tid. Hvem kunne da bli rettferdige? Hvem kunne bli fullstendig frelst? Selv om vi trodde på Gud, hvem kunne leve uten synd?
Hvem kunne bli hellig ved omvendelse? Vi synder ustanselig hver dag, så hvordan kan vi be om å få fjernet hver eneste synd? Hvordan kunne vi bli så skamløse å plage ham hver dag for forløsning? Vi har en tendens til å glemme morgenens synder ved slutten av dagen, og kveldens synder neste morgen. Det er umulig for oss å omvende oss fullstendig fra alle våre synder.
Derfor ble Jesus døpt én gang og ofret seg selv ved korset én gang, slik at vi kunne bli helliget én gang for alle. Forstår du dette? Vi ble forløst én gang for alle våre synder. Vi blir ikke forløst hver gang vi omvender oss.
| Finnes det noen flere synder som vi må be om omvendelse for? |
| Nei |
Vi har blitt frelst fra våre synder ved å tro at Jesus tok bort alle våre synder, dine synder og mine synder.
«Og hver prest står daglig og gjør tjeneste og bærer mange ganger frem de samme offer, som dog aldri kan bortta synder; men han har frembåret ett offer for synder og har derefter for alltid satt sig ved Guds høire hånd, og nu venter han bare på at hans fiender skal legges til skammel for hans føtter; for med ett offer har han for alltid gjort dem fullkomne som blir helliget. Men det vidner og den Hellige Ånd for oss; for efterat han har sagt: Dette er den pakt som jeg vil oprette med dem efter hine dager, så sier Herren: Jeg vil gi mine lover i deres hjerter, og jeg vil skrive dem i deres sinn, og deres synder og deres overtredelser vil jeg ikke mere komme i hu. Men hvor det er forlatelse (fjerner synd) for dem, der trenges ikke mere noget offer for synd» (Hebreerne 10:11-18).
Hva betyr det «Men hvor det er forlatelse (fjerner synd) for dem, der trenges ikke mere noget offer for synd»? I 10:18 betyr det at selve synden, enhver synd i det hele tatt, ble sonet for alltid, uten unntak. Gud har eliminert all verdens synder. Tror du på dette? «Men hvor det er forlatelse (fjerner synd) for dem, der trenges ikke mere noget offer for synd.»
La oss oppsummere alt så langt som følger. Hvis døperen Johannes ikke hadde lagt hendene på Jesus, med andre ord, hvis han ikke hadde døpt Jesus, kunne vi blitt forløst? Vi kunne ikke vært det. La oss tenke bakover. Hvis Jesus ikke hadde valgt døperen Johannes som representant for alle mennesker og tatt bort all synd gjennom ham, kunne han ha vasket bort alle våre synder? Han kunne ikke ha.
Guds lov er rettferdig. Det er rettferdig. Han kunne ikke bare si med ord at han var vår frelser og at han hadde tatt på seg alle våre synder. Han måtte ta bort våre synder fysisk. Hvorfor kom Jesus, Gud, til oss i kjødet? Fordi Han kjente alle menneskehetens synder, hjertets og kjødets synder, for å ta bort alle menneskehetens synder, måtte Han, Guds Sønn, komme til oss i kjødet.
Hvis Jesus Kristus ikke hadde blitt døpt, ville våre synder forbli. Hvis han hadde blitt korsfestet uten først å ta bort våre synder, ville hans død vært meningsløs. Den ville ikke ha hatt noe med oss å gjøre. Fullstendig meningsløs.
Så da han startet sin offentlige tjeneste i en alder av 30, kom han til døperen Johannes ved Jordan for å bli døpt. Hans offentlige tjeneste startet i en alder av 30 og endte ved 33. Da han var 30, kom han til døperen Johannes for å bli døpt. «La det være slik nå, for det passer for oss å gjøre det slik at alle mennesker kan bli frelst og bli rettferdige. Det er den rette tingen å gjøre. Nå, døp meg.» Ja, Jesus Kristus ble døpt til forløsning for alle mennesker.
Fordi Jesus ble døpt og tok bort alle våre synder, og fordi alle våre synder ble overført til ham gjennom døperen Johannes, vendte Gud selv blikket bort da Jesus døde på korset. Selv om Jesus var hans enbårne Sønn, måtte han la sin Sønn dø.
Gud er kjærlighet, men han måtte la sin Sønn dø. Så i tre timer var det mørke over hele landet. Jesus ropte rett før han døde, «Eli! Eli! lama sabaktani?» det vil si, «Min Gud! Min Gud! hvorfor har du forlatt mig?» (Matteus 27:46). Jesus påtok seg alle våre synder og mottok dommen på korset for oss. Dermed frelste han oss. Uten Jesu dåp ville Jesu død vært meningsløs.
| Er du en synder eller en rettferdig person? |
| En rettferdig person som ikke har noen synd i hjertet. |
Hvis Jesus hadde dødd på korset uten å ta bort alle våre synder, uten å bli døpt, ville hans død ikke ha fullført forløsningen. For å forløse oss ble Jesus døpt av Johannes, representanten for alle mennesker, og mottok dommen på korset slik at alle de som tror på ham kan bli frelst.
Derfor, fra døperen Johannes’ dager og frem til nå, har himmelriket vært utsatt for vold. Fordi døperen Johannes ga alle verdens synder videre til Jesus, kunne syndene til deg og meg sones. Derfor kan du og jeg nå kalle Gud vår Far og frimodig gå inn i himmelriket.
I Hebreerne 10:18, «Men hvor det er forlatelse (fjerner synd) for dem, der trenges ikke mere noget offer for synd.» Er dere alle syndere? Nå som Jesus allerede har betalt ned all din gjeld, må du fortsatt betale gjeld?
Det var en mann hvis stor drikking satte ham i gjeld til mange kreditorer. Så, en dag, tjente sønnen en formue og betalte ned hele farens gjeld, og betalte også et tilstrekkelig stort beløp på forhånd. Hans far sluttet å pådra seg gjeld, uansett hvor mye han drakk.
Dette er hva Jesus gjorde for oss. Han betalte mer enn nok på forhånd for alle våre synder. Ikke bare syndene i livet vårt, men alle verdens synder. Da Jesus ble døpt, ble alle synder overført til ham. Så er dere syndere nå? Nei det er du ikke.
Hvis vi hadde kjent dette forløsningens evangelium fra begynnelsen, hvor lett hadde det vært for oss å tro på Jesus. Men som det er, høres det så nytt ut at mange lurer på det.
Men dette er ikke noe nytt. Det har eksistert siden starten. Vi visste bare ikke om det før. Evangeliet om vannet og Ånden har alltid vært nedtegnet i Skriften og har alltid vært i kraft. Det har vært der hele tiden. Det var her før du og jeg ble født. Det har vært der siden jorden ble skapt.
Evangeliet Om Den Evige Forløsning
| Hva må vi gjøre foran Gud? |
| Vi må tro evangeliet om evig forløsning. |
Jesus Kristus, som vasket bort alle våre synder for oss, gjorde det allerede før du og jeg ble født. Han tok bort all synd. Er du med synd? ―Nei.― Hva med syndene du vil begå i morgen? De er også inkludert i verdens synder.
La oss forkaste bekymringene for morgendagens synder. Syndene vi har begått til nå var også inkludert i verdens synder, var de ikke? Ble disse syndene overført til Jesus? Ja, de var.
Ble morgendagens synder også overført til ham? Ja, Han tok dem alle, uten unntak. Han har ikke etterlatt seg en eneste synd. Evangeliet forteller oss å tro helhjertet at Jesus tok bort alle våre synder, en gang for alle, og betalte for dem alle.
«Begynnelsen på evangeliet om Jesu Kristi, Guds Sønn» (Markus 1:1). Himmelens evangelium er gledelige nyheter. Han spør oss: «Jeg tok bort alle dine synder. Jeg er din Frelser. Tror du på meg?» Blant de utallige menneskene er det bare noen få som svarer: «Ja, det tror jeg. Jeg tror som du har fortalt oss. Det var så enkelt at jeg kunne forstå det umiddelbart.» De som sier dette blir rettferdige akkurat som Abraham.
Men andre sier: «Jeg kan ikke tro det. Det høres så nytt og fremmed ut for meg.»
Så spør Herren: «Bare si meg, tok jeg bort alle dine synder eller ikke?»
«Jeg ble lært at du bare tok bort arvesynden, men ikke mine daglige synder.»
«Jeg innså at du er for smart til å tro på det jeg sier. Siden jeg ikke har noe annet å fortelle deg, må du dra til helvete.»
Vi er blitt frelst ved å tro på hans fullstendige forløsning. Alle de som insisterer på at de har synd, må gå til helvete. Det er deres eget valg.
Evangeliet om forløsning starter fra vitnesbyrdet til døperen Johannes. Fordi Jesus vasket bort alle våre synder ved å bli døpt av døperen Johannes, blir vi helliget når vi tror.
Apostelen Paulus snakket mye om Jesu dåp i sine brev. I Galaterne 3:27, «For I, så mange som er døpt til Kristus, har iklædd eder Kristus.» Å bli døpt til Kristus betyr at vi er i Kristus. Da Jesus ble døpt, ble alle våre synder overført til ham gjennom døperen Johannes, og alle våre synder ble vasket bort.
I 1. Peters 3:21, «Det som også nu frelser oss i sitt motbillede, dåpen, som ikke er avleggelse av kjødets urenhet, men en god samvittighets pakt med Gud ved Jesu Kristi opstandelse.»
Bare de som tror på vitnesbyrdet til døperen Johannes, Jesu dåp og blodet på korset, har forløsningens nåde i seg.
Bli frelst ved å akseptere Jesu dåp i ditt hjerte, prototypen på frelse.
Denne prekenen er også tilgjengelig i e-bokformat. Klikk på bokomslaget nedenfor.