• All e-books and audiobooks on The New Life Mission website are free
  • Explore multilingual sermons in global languages
  • Two new revised editions in English have been released
  • Check out our website translated into 27 languages
Search

Sermons

Subject 6 : Heretics

[6-1] Pseudoer och Kättare inom Kristendom (Jesaja 28:13-14)

2021.05.01 106
(Jesaja 28:13-14)
”Så skall då Herrens ord bli för dem ”gnat på gnat, gnat på gnat, prat på prat, prat på prat, litet här, litet där.” Och så skall de, bäst de går där, falla baklänges och krossas, bli snärjda och fångade. Hör därför Herrens ord, ni smädare, ni som råder över folket här i Jerusalem.”
 
 
BIBLISK KÄTTERI
 
Hur definierar Bibeln ordet ’kättare?’
Bibeln definierar kättare som någon som har
synd i sitt hjärta även om han tror på Jesus.
 
Det finns många falska nyhetsskrivare nuförtiden, särskilt i u-länder. De är de som låtsas vara nyhetsskrivare men vanligt-vis utpressar pengar från sina offer, hotar med att avslöja någonting som verkar äkta men som inte är riktiga fakta. Med andra ord, refererar de någonting vars utsida fullkomligt är olik sin insida.
Ordet ’kättare’ och ’pseudo’ används väldigt ofta, särskilt i kristna kyrkor.
Men det finns få distinkta definitioner av vad kättare är och vad det som kallas för ”pseudo” betyder. Det finns inte heller många som lär sig dessa begrepp i sträng överensstämmelse med Bibeln.
Under sådana förhållanden, känner jag mig liksom tvungen att avslöja vad Bibeln definierar som ’kätteri’ och belysa frågan. Jag vill också ta upp några exempel på kätteri i verkligt liv och således tänka på det tillsammans. Alla som tror på Gud måste tänka på kätteri åtminstone en gång i livet.
Titusbrevet 3:10-11 definierar kättare som en sorts människa som är förledd och syndar, och som har dömt sig själva. Kättare är den som har dömt sig själv som syndare. De som tror på Jesus men har synd i sina hjärtan, är därför kättare inför Gud.
Jesus tog bort alla synder genom sitt dop. Men kättare vägrar att tro på det riktiga evangelium som bringar frälsning till syndare och dömer därför sig själva till att förena sig med klassen av syndare.
Är du kättare? Vi måste tänka på det här om vi vill leva ett uppriktigt och trovärdigt liv.
Dömer du inte dig själv som syndare även du tror på Jesus, om du inte ännu har hört talas om evangeliet av vattnet och Anden? Om du anser dig själv vara syndare, gör du Jesus en otjänst genom att ringakta Hans fullkomliga frälsning och evangeliet av vatten och ande.
Att kalla sig för syndare inför Gud är att erkänna att man inte är Guds son. De som bekänner för Jesus; ”Herre, jag är syndare,” måste ta upp sin egen tro till förnyad prövning.
Hur kan du tro på Jesus och fortfarande anse dig vara syndare när Jesus tog bort alla synder i världen och räddade dig fullkomligt från evig dom? Hur kan du förneka Hans kostnads-fria gåva av frälsning och definiera dig som syndare när Jesus tog bort alla dina synder genom sitt dop och sedan blev dömd fullständigt för dem på korset?
Sådana människor är kättare eftersom de frivilligt erbjuder sig att vara syndare bortsett från Guds ord. Du måste lära känna evangeliet av vattnet och Anden för att slippa begå kätteri inför Gud.
Alla som tror på Jesus men som inte är födda på nytt är kättare eftersom de fortfarande har synd i sina hjärtan.
Eftersom Gud tog bort alla synder i världen inklusive våra egna, är vi kättare inför Gud om vi ignorerar den här välsig-nelsen av frälsning. Eftersom Gud är helig, är vi kättare om vi har synd i våra hjärtan. Om vi verkligen vill bli rättfärdiga, måste vi tro på evangeliet av Jesu dop och Hans blod på korset.
 
 
URSPRUNGET AV KÄTTERI I BIBELN
 
Vad är den viktigaste kvalifikationen
för en präst?
Han måste bli född på nytt.
 
Låt oss titta på Första Kungaboken 12:25-26. ”Men Jerobeam befäste Sikem i Efraims bergsbygd och bosatte sig där. Därifrån drog han bort och befäste Penuel. Och Jerobeam sade för sig själv: ”Som det nu är, kan riket komma tillbaka till Davids hus.”” Jerobeam var en av Salomos underordnade. När Salomo blev fördärvad under hans sista år, gjorde Jerobeam uppror mot kungen, och blev senare kungen av de tio folk-stammarna i Israel på tiden av Rehobeam, Salomos son.
Jerobeams första bekymmer när han blev kung av Israel, var att hans folk skulle återkomma till Juda där templet låg.
Så, han kom på en ide för att förebygga det här från att inträffa. Han gjorde två kalvar av guld i Betel och Dan och befallde sitt folk att dyrka dem. Första Kungaboken 12:28 säger, ”Sedan nu kungen hade överlagt om detta, lät han göra två kalvar av guld.” Den ena satte han upp i Betel, och en andra i Dan och sade till folket att dyrka dem, fast att göra så var en förskräcklig synd. Han utvalde även godtyckligt präster för att ordna dyrkan.
”Dock vände Jerobeam efter detta inte om från sin onda väg utan gjorde åter allehanda män ur folket till offerhöjds-präster. Vem som hade lust till det fick av honom ta emot handfyllning för att vara offerhöjdspräst” (Första Kungaboken 13:33). Det är ursprunget av kätteri.
Även nu, kättare utnämner alla som frivilligt erbjuder sig att göra Guds arbete till prästämbete. Alla som graduerar från teologiskt seminarium, kan bli minister, evangelist, missionär och församlingsäldste även om de inte är födda på nytt av vatten och ande.
Hur kan någon som inte är född på nytt, bli minister? Om en sådan människa blir utvald som präst, blir kyrkan, som utvalde honom, fabrik för produktion av kättare.
Låt oss tänka igen på ursprunget av kätteri. För det första, ersatte Jerobeam Gud med guldkalvar för att behålla sin politiska makt. För det andra invigde han vem som helst som frivilligt erbjöd sig, till att bli präst. Med andra ord, invigde han vanliga människor till präster. Och det gör man nuförtiden också.
Historien av kätteri fortsatte väl efter Jerobeams tid. De som inte är födda på nytt av vatten och ande får aldrig bli tillåtna att bli präster.
Kan alla som bara graduerar från ett teologiskt seminarium bli minister eller evangelist? Är det okej för dem att serva Gud fast de inte har blivit godkända av Gud? Aldrig. Bara de som har blivit erkända av Gud borde vara tillåtna att bli Hans tjänare. De som är erkända av Gud är de som är födda på nytt av vatten och ande.
Det är uppskrivet i Första Kungaboken 12:25-26 och Första Kungaboken kapitel 13 att synden av Jerobeam vållade Guds vrede. Vi måste alla känna till den här historien, och om någon inte känns vid det, måste han gå tillbaka till Bibeln och leta på den.
Tänk på nytt om du är en ersättande guldkalv för Gud i ditt ministerium. Lägger du möjligtvis betoning på världsliga väl-signelser huruvida dina anhängare kan återvända till evangeliet av att bli födda på nytt av vatten och ande?
Säger du till dina anhängare att de kan bli botade från sjukdomar om de tror på Jesus? Säger du till dem att de ska bli välsignade med ägodelar? Utnämner du dem som inte är födda på nytt till minister eller personal i din kyrka och påstår att din myndighet är den enda ortodoxin? Du begår då synden av Jerobeam inför Gud och vållar Hans vrede.
 
 
KÄTTARE DYRKAR EN GUD AV GULDKALVAR
 
Även idag, finns det alltför många kättare som dyrkar guld-kalvar. De säger att Gud välsignade Salomo när han offrade ett tusen brännoffer till Gud. I Första Kungaboken 3:3-5 sägs det, ”Och Salomo älskade Herren och vandrade efter sin fader Davids stadgar, bortsett från att han fambar offer på höjderna och tände offereld där. Och kungen begav sig till Gibeon för att offra där, ty detta var den förnämsta offerhöjden. 1000 brännoffer offrade Salomo på altaret där. I Gibeon uppen-barade sig nu Herren för Salomo i en dröm om natten. Gud sade: ”Be mig om vad du vill att jag skall ge dig.””
De svindlade pengar från sina anhängare med ett bedrägligt löfte av ”ett tusen brännoffer av Salomo.” De dumma an-hängarna blir utpressade på sina pengar. Och de som dyrkar guldkalvar som sin Gud, är berövad sina pengar, som används som bidrag till att bygga åtskilliga kyrkobyggnader. Det är inte för att deras pengar är för lite, utan eftersom de vill pressa sina anhängare på pengar.
Att sätta upp guldkalvar inför sina församlingar för att dyrka dem var bara en orsak som kättare kom på för att pressa dem på pengar. Vi som tror på Gud får aldrig luras med dumhet. Om du offrar dina pengar till dyrkan av guldkalvar, blir de inte offrade till Gud, utan hamnar i fickorna på falska präster som är full med samma lystnad som Jerobeam. Du får aldrig falla i den fällan av sådana kättare.
Varför blev Gud glad över tusen brännoffer av Salomo då? Eftersom Salomo visste om sina egna synder, erkände att han måste dö för dem och offrade enligt tron. Han offrade ett tusen brännoffer varje dag, och tänkte på frälsningen av vatten och ande.
Du måste nu komma ihåg den riktiga betydelsen av kätteri så att du aldrig skall bli lurad av falska präster.
 
 
DE SOM UTFÖR PRÄSTÄMBETE UTAN ATT BLI FÖDDA PÅ NYTT ÄR KÄTTARE
 
Vad säger kättare om pånyttfödelse?
De säger att de är födda på nytt av visioner, drömmar,
och flera sorters andliga upplevelser
 
Det finns de som lär varandra att bli födda på nytt när de själva i verkligheten inte har blivit födda på nytt. De talar till varandra om att bli födda på nytt när de är oförmögna att bli födda på nytt eftersom de inte känner till evangeliet av vattnet och Anden. Vi kan bara skratta.
Falska präster predikar ett falskt evangelium, de förvränger alltså evangeliet av vattnet och Anden. De säger åt folk att tvätta bort deras egna synder varje dag.
De säger, ”Gå och be i bergen, försök fasta, ägna dig åt Guds arbete, be i gryningen, var lydig, offra mycket pengar för att bygga kyrkor, men du får ta hand om dina egna synder.”
Jag hörde en gång någon vittna om att han var född på nytt. Han sade det om drömmen. Han stod i kö och när hans tur kom, kallade Jesus hans namn. Han sade att det var vittnesmålet för hans pånyttfödelse. Men är hans övertygelse rätt? Jesus sade inte så.
I Johannesevangeliet 3, sade Han; ”den som inte blir född av vatten och ande kan inte komma in i Guds rike.” Gud säger att bara de som blir födda på nytt av vatten och ande kan bli riktiga präster. De som tror på att han är född av drömmar, fantasier, andlig extas, eller böner av omvändelse är kättare.
Nuförtiden tror många människor inte på Guds skrivna ord och tror på sina beteckningsdoktriner i stället för pånyttfödelse av vatten och ande. De som vägrar att predika om evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande är falska kristna och kättare.
 
 
REFORMATOR OCH NUVARANDE KRISTENDOM
 
När började det riktiga evangeliet att bli blandat
ihop med och förvridet av andra religioner?
Från tiden då romerska kejsaren Konstantin
proklamerade Milanoedikten år 313 e.kr.
 
När formades beteckningarna av kristendom? När började olika beteckningar som presbyterian, metodist, baptist, lutheran, helighet, och fullt evangelium? Reformationen hände för ungefär bara 500 år sedan.
Tidiga kristna var de som följde efter Jesus när Han var i världen. ”Kristen” betyder ”de som följer efter Kristus.”
De första kristna var apostlarna och deras lärjungar. Apost-larna och Fäderna av kyrkan följde det riktiga evangeliet till 313 e.kr. Men efter Milanoedikten av Konstantin den store, började kristna och hedningar bli blandade, och förorsakade Mörka tiden som varade i mer än 1000 år.
Senare, i början av femton hundra talet, proklamerade Martin Luther, reformationen. Han sade, ”Bara de rättfärdiga skall leva med tron.” Lite senare, mellan 1500 och 1600, ledde reformatorer som John Calvin och John Knox, rörelsen bort från katolicism. Det var allt rörelsen utförde.
Reformationen var enkelt ett försök till att bygga nya kyrkor separerade från den romerska katolska kyrkan. Reform-atorer förnekade inte katolicism själva.
Deras avsikt var inte att främja tron på pånyttfödelse av vatten och ande, utan att befrias från förtryck och korruption av den romerska katolska kyrkan. Den romerska katolska kyrkan kallade den här rörelsen för protestantism. Det betyder de som protesterar.
På den tiden, tvingade den romerska katolska kyrkan människor till att köpa avlat. Man sade att de kunda sända sina döda förfäder till himlen när de köpte avlat med mycket pengar. Luther insåg inte att katolicismen var fel. Han försökte bara hindra den romerska katolska kyrkan från att sälja avlat för att finansiera konstruktion av Saint Petrus katedral.
Som resultat, kan vi se många rester av katolska kyrkan i den moderna protestantiska kyrkan; barndop, böner av om-vändelse som är likadana som bekännelsen i den romerska katolska kyrkan, heliga ritualer, erkännande bara av dem som graduerar från teologiska seminarier som ministrar, majestät-iska och grandiosa kyrkor. Alla de här är rester av den romerska katolska kyrkan.
Om man räknar från reformationen i början av 1500-talet, är historien av protestantism bara ungefär 500 år. I år är det den 481:a årsdagen av reformationen. Du kanske inser att Martin Luther inte protesterade mot sin moderkyrka för bara 481 år sedan. Så protestantism kan inte lägga ett enda påstående till rättmätighet av dess komparativa ungdom. Reformationen av kristendom fortsätter fortfarande. Och det måste fortsätta utan slut.
Men det finns en sak som vi måste behålla i själen. Vi får aldrig glömma att bara de som blir födda på nytt av vatten och ande kan komma in i himmelriket. Och låt oss predika om det! Predikar du om evangeliet av Jesus, evangeliet av pånytt-födelse av vatten och ande? Om du inte gör det, är du inte Guds tjänare. Det är evangeliet av ”pånyttfödelse av vatten och ande” som Gud vill få oss att tro på. Det är vad Jesus lärde Nikode-mos i Johannesevangeliet kapitel 3.
Berättar Bibeln bara om evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande, eller berättar den även om andra saker som att arbeta för godhet av samhälle och att leva ett heligt liv? Det sista är självklart viktigt också. Men du kan göra det efter att du är född på nytt av vatten och ande. Guds vilja är att vi tror på evangeliet.
 
 
LÄRAN AV KÄTTARE
 
Vem är kättare?
Den som fortfarande är syndare
fastän han tror på Jesus
 
När började falska kristna och kättersk tro att blomstra i världen?
Människorna i Israel dyrkade en Gud tills de blev delade i två kungariken på Jerobeams tid som det står skrivet i Första Kungaboken kapitel 12-13. Från denna tid fram till det att Kristus kom till världen, började kättersk tro blomstra. Och det finns så många kättare nuförtiden.
Bibeln berättar om deras falska kristna lära i Jesaja kapitel 28 och Titusbrevet 3:10-11. Bibeln berättar att kättare är de som tror på Jesus men fortfarande har synd i sina hjärtan. Sådana människor är kättare.
Och de lär, som skrivet i Jesaja 28:9-10, ”Vem är det då han vill lära förstånd, och vem skall han få att ge akt på sin predikan? Är vi då nyss avvanda från modersmjölken, nyss tagna från modersbröstet? Det är ju gnat på gnat, gnat på gnat, prat på prat, prat på prat, litet här, litet där!”
Kättare lägger till gnat på gnat, prat på prat. Det betyder, ”Var försiktig, var försiktig, var försiktig med dem som säger att de blir födda på nytt genom sin tro på Jesus.” De säger bara till dig att vara försiktig oavsett från vad. De säger till dig att inte lyssna, att inte gå, du kanske kan falla ner till kätteri.
Men om de är så säkra på att deras tro är den ortodoxa tron, varför kan de då inte avvisa dem som säger att deras tro är olik Guds ord? Det är så medlidsamt. De påstår sig vara de ortodox kristna, men de har inte orden att övervinna vad de kallar kätteri. De riktiga kristna vinner över alla kätterier med Guds ord.
Nuförtiden fördömer ’borde-vara’ ortodox kristna, de på-nyttfödda som ”kättare” bara för att deras tro är annorlunda. Hur kan vi vara kättare när vi tror på evangeliet av vatten och ande?
Om de som kallas för kättare predikar om evangeliet av vatten och ande, är de riktiga ortodox kristna. På samma sätt, om ’borde-vara’ ortodox kristna inte predikar om evangeliet av vatten och ande, är de kättare.
Skillnaden mellan ”ortodoxi” och ”kätteri” ligger i om de predikar om evangeliet av vatten och ande och om de tror på Jesus och har synd i sina hjärtan eller inte. Hur kan du vara kättare om du tror på Guds ord och är född på nytt av vatten och ande?
Är det kätteri att tro på Jesu dop och Hans blod på korset och att fullkomligt vara renad från synd? Är det ”ortodox” att inte tro på evangeliet av vatten och ande?
Det finns så många betecknare som har drivit bort från Bibeln och fortfarande påstår sig vara de ”ortodox” kristna. De driver bort från pånyttfödelse av vatten och ande som specificerades i Bibeln eftersom de bara predikar om blodet på korset och förnekar Jesu dop (vattnet).
Vad är skillnaden mellan den romersk katolska kyrkan och den protestantiska kyrkan nuförtiden? Precis som reformatorer gjorde uppror mot den romersk katolska kyrkan, precis som de kom ut ur den romersk katolska kyrkan och byggde pro-testantism, måste vi också göra uppror mot blinda kristna och falska präster. Inte förrän kan vi öppna våra ögon för det riktiga evangeliet, ha riktig tro, och bli fullkomligt räddade genom evangeliet av vatten och ande.
 
Vad måste vi göra för att undvika
att bli kättare?
Vi måste bli födda på nytt
av vatten och ande
 
Bibeln berättar för oss att bara de som tror på evangeliet av Jesu dop och Hans blod på korset följer den riktiga tron. Jesus sade så till Nikodemos i Johannesevangeliet 3:1-12.
Kättare tvingar alltid sina anhängare till att vara fromma i sin tro. De tvingar dem att be i gryningen och att arbeta hårdare. Det är som att tvinga de blinda att springa.
Oavsett från hur ivrigt du än ber, är det värdelöst om du inte är född på nytt av vatten och ande. När vi säger att de som är födda på nytt av vatten och ande är de rättfärdiga, räknar kättare med Romarbrevet 3:10, ”Ingen finns som är rättfärdig, ingen enda.” Med den här versen, etiketterar de troende som kättare.
Men de är kättare. Den riktiga betydelsen av versen är inte så enkel som den låter. Dessa kättare har inte läst Bibeln till slut. Aposteln Paulus sade att det inte finns någon rättfärdig människa i världen. Han citerade bara en vers från Gamla Testamentet som säger att det inte fanns någon rättfärdig människa i världen innan Jesus kom och befriade alla männi-skor från deras synder med frälsning av Gud. Men de som är räddade av Jesus har blivit rättfärdiga.
Vi kan se sanningen om vi läser hela kapitlet. Kättare varnar bara sina anhängare att vara försiktiga för dem vars tro är olika från deras. Förutom kyrkor som de anser som ortodoxa, hindrar de sina anhängare från dyrkan någon annanstans. Så deras församlingar vågar inte gå till kyrkor som predikar evangeliet av vatten och ande.
De blir döva för det riktiga evangeliet och kan inte bli födda på nytt. Detta är läran om falska ledare som föder upp söner av helvetet. Och de ska bli dömda av Gud. Kättare måste åter-vända till Gud.
Vilka är kättarna? Är det dem som är frälsta genom att tro på evangeliet av vatten och ande, eller är det de som påstår sig tro på Jesus men misslyckas att bli födda på nytt av vatten och ande?
Titusbrevet 3:11 säger att de som tror på Jesus men ”dömer sig själva” är kättare.
De lär sina anhängare att inte gå på väckelse samlingar där evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande är predikat. De säger att det är farligt. Hur kan de ”ortodoxa” vara rädda för konflikt om tro? De är rädda eftersom de inte har sanningen på sin sida. ”Det är ju gnat på gnat, gnat på gnat.” Läran av kättare är så.
Kätterska präster citerar lite från den här boken, lite från den där, från orden av filosofer, från litteratur, och blandar dem med sina egna tankar och får allting att låta bra.
De tar sig an sina anhängare som om de vore okunniga och de försöker undervisa dem med världsliga läran. Den riktiga kyrkan predikar Guds ord och undervisar troende med Guds ord. Människor kommer inte till kyrkan för att lära sig det världsliga sättet. De kommer snarare till kyrkan för att höra om himmelska saker som inte kan höras i världen. De kommer för att höra Jesu ord.
Människor kommer in i sin kyrka som syndare men de vill gå ut från kyrkan som rättfärdiga troende som inte har någon synd. Men vad lär kätterska präster dem? De säger till sina anhängare att inte gå till väckelse samlingar där Guds tjänare predikar om det riktiga evangeliet. De hindrar sina anhängare från pånyttfödelse av vatten och ande.
Det är så dumt. De kanske kan bedra sina anhängare men de kan aldrig bedra Gud.
 
Kan falska präster få sina anhängare att bli födda
på nytt av vatten och ande?
Nej. Bara de pånyttfödda kan få andra
att bli födda på nytt.
 
Kättare, kan du inte höra Anden förebrå dig, om du är Guds riktiga tjänare? Du måste vända om. Du måste sluta hejda dina anhängare från att gå på väckelse samlingar där Guds riktiga tjänare predikar om evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande.
Kättare uppfostrar sina anhängare med bara teologi, så de blir sen slagna när de träffar på andra teorier. Det är så medlidsamt. Falska präster är duktiga på att utföra prästämbete utan Guds ord. De predikar, rådslår, och utför prästämbete beroende på sina egna vilseledda övertygelser. De som utför prästämbete och predikar utan Guds ord är kättare och hejdukar (Johannesevangeliet 10:13).
Falska ministrar är kättare eftersom deras inre och yttre personligheter är olika. Några människor definierar kyrkor som inte passar som etablerade beteckningar, som kätterska kyrkor. Men några av dessa kyrkor vill inte höra till någon beteckning eftersom de flesta kyrkor är långt borta från Bibeln.
Kättare säger till sina anhängare att bli frälsta fastän de själva aldrig har löst problemet med sina synder. De begår synden av Jerobeam. Om det finns någon som fortfarande har synd i sitt hjärta men försöker utföra Guds arbete, måste han inse att hans synder och Guds helighet är fullständigt oför-enliga. Han måste inse att han är kättare.
Om någon som predikar eller har plikt i kyrkan fortfarande är syndare, måste han därför inse att han är kättare. Han är kättare eftersom han inte känner till evangeliet av Kristi frälsning, evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande. Om man lär sig Bibeln från kättare och undervisar till de andra på samma sätt, blir man kättare.
Vi kan känna igen trädet av dess frukt. De som har blivit rättfärdiga genom att tro på Jesu dop och Hans blod kan bara bära rättfärdigheten medan de som fortfarande är syndare blir dömda att bära synder. ”Så bär varje gott träd bra frukt, men ett uselt träd bär dålig frukt” (Matteusevangeliet 7:17).
 
 
VAD PREDIKAR FALSKA PRÄSTER I SINA PREDIKAN?
  
Vad predikar falska präster i sina predikan?
Världsliga teorier och människans tankar
 
Falska präster är försiktiga när det gäller allt. Varför så försiktiga? De måste vara försiktiga ifall deras lögner blir avslöjade eftersom de inte har den felfria tron av pånyttfödelse av vatten och ande.
Kättare tar lite här och lite där. De bedrar människor och lär dem utan att veta den riktiga betydelsen av evangeliet.
”Gnat på gnat, gnat på gnat, prat på prat, prat på prat, litet här, litet där” (Jesaja 28:13).
Prat på prat, säger de, ”Jo, det här ordet betyder si och så på grekiska och si och så på hebreiska. Och de här är si och så teorier.” De varnar också människor att vara försiktiga om de träffar på en teori av frälsning uttryckt på svart-och-vit sätt. De säger, ”Martin Luther sade det här och John Calvin sade det där medan John Knox sade si och så, och vi tror att de ger mening på sina egna sätt.”
De vet varken vad de säger om eller vad de tror på. Den som har riktig tro kan uttrycka sanningen på svart-och-vit sätt. Riktiga troende kan klart berätta om skillnaden mellan de pånyttfödda och de opånyttfödda. Vi predikar klart om evange-liet av pånyttfödelse av vatten och ande.
Men kättare är i kaos. Deras tro är som en fladdermus. Liksom en fladdermus föredrar att hålla sig inne i en gruva på dagen och bara ute i världen på natten, gillar kättare den här teorin och den där, tror det här och det där. De vet aldrig vad sanningen är. När en kättersk präst hamnar i helvetet, följer hans anhängare med honom till det bittra slutet. Så många människor slutar i helvetet eftersom de tror på falska profeter.
Är din minister född på nytt av vatten och ande? Predikar han om orden av evangeliet av pånyttfödelse som det står skrivet i Bibeln? Om han gör det, har du verkligen tur, och om han inte gör det, skall du bli förbannad. Om du inte är född på nytt, måste du lyssna på evangeliet av vatten och ande, läsa böcker som förklarar det, och bli född på nytt.
Kättare ogillar evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande. De predikar, ”Jesus Kristus kom för att utplåna våra synder, och Han gjorde det också. Han tvättar fortfarande bort våra synder idag och ska fortsätta göra det i framtiden.” Hur kan det här vara sant? De säger att de är rättfärdiga men de fortsätter synda. De är rättfärdig i ett ögonblick, sedan syndare.
Deras predikan är falsk teologi. Det är fusk. Den som nu är rättfärdig och senare syndare är kättare, en falsk profet. Den som dömer sig själv, som fördärvar sig är detsamma.
 
 
GUDS FÖRBANNELSE VILAR ÖVER KÄTTARNAS ANHÄNGARE
 
På vad lägger kättare den mesta
betoningen?
På arbete
 
Kättare är inte konsekventa. Därför kan de inte leda sina anhängare till att bli födda på nytt av vatten och ande när deras anhängare kommer till dem och frågar dem om hur de kan bli födda på nytt. De ger snarare sina anhängare den löjliga tanken att man kan bli född på nytt av fantasi och att han inte kan vara medveten om när han är född på nytt. Det är så löjligt.
Jesus sade i Johannesevangeliet kapitel 3, ”den som inte blir född av vatten och ande kan inte komma in i Guds rike.” Men rättfärdiga människor som är födda på nytt kallas nuförtiden för förmätna kättare.
Kätterska präster säger att de inte kan kalla sig rättfärdiga eftersom de är ödmjuka. De säger till sina anhängare, ”Gå inte till någon väckelsesamling där predikanten ämnar att tala om välsignelsen av pånyttfödelse av vatten och ande. Om du är född på nytt, skall du bli kättare. Du skall bli uppsagd av den här kyrkan. Om du vill vara med oss, stanna som syndare, så Gud skall göra dig rättfärdig när tiden kommer.” Det är vad de säger. Vad de verkligen menar är att det är upp till dig att bestämma dig för att bli född på nytt eller inte.
Kättare säger till sina anhängare, ”Du måste stanna hos oss, men pånyttfödelse är ditt ansvar. Så, du försöker för din egen skull. Stanna bara som du nu är, och inför Gud, när tiden kommer, så ska du hitta sanningen. Jag vet inte vad som kommer att hända efteråt. Men det här är en ortodox kyrka, så du måste stanna hos oss.” Tycker du att detta är sanning?
Dessa kätterska präster tar litet härifrån och litet därifrån och kommer fram till en teori. Då blir det den enda sanningen för dem. De känner inte till Guds ord som berättar för oss om vatten och ande.
Kättare tolkar Bibeln enligt sina egna tankar. Vi måste tolka Bibeln enligt orden som står där, men de tolkar den på sitt eget sätt. Det är varför det finns så många teologer och beteckningar i kristendom.
Eftersom det finns så många kätterska beteckningar och teologer, finns det oräkneligt många kätterska böcker. Falska präster citerar litet från den här boken och litet från den där boken när de predikar. Men riktiga präster predikar från bara Bibeln.
Kättare pressar sina anhängare på pengar på många sluga sätt. De äter och lever väl i världen och slutar i helvetet eftersom de misslyckas med att bli födda på nytt. Det här är slutet som Gud har förberett för dem.
Gud tål dem i början. Men Han ska sända dem till helvetet, som envetet vägrar att ta emot välsignelsen av pånyttfödelse av vatten och ande.
Gud ska döma kättare. Kättare tror på Gud väldigt ofta och förbrukar flera volymer av Bibelns kommentarer och teologi-ska arbeten i början. Men sedan börjar de så småningom med att predika gnat av människor, så att deras anhängare aldrig kan bli födda på nytt.
Kättare lägger mer betoning på sina verk. Alla ministrar som inte predikar evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande är kättare inför Gud.
De pressar sina anhängare utan slut. De tvingar dem till att delta i helnattsböner i 40 dagar, morgonböner i 100 dagar, bergsböner, till att fasta på regelbunden bas, till att ge bidrag för att bygga kyrkor, ett tusen brännoffer, bidrag för väckelse-samlingar... och de utarbetar även diagram för att visa hur mycket varje troende har bidragit med. Om man bara tittar på frukten av deras verk, kan man se att de är kättare.
Guds förbannelse drabbar deras anhängare också. Ministrar som predikar utan att vara födda på nytt och deras anhängare är alla under Guds förbannelse.
 
 
KÄTTARE FÖRSÖKER LÄSA SINA ANHÄNGARES TANKAR
 
Varför försöker kättare läsa sina
anhängares tankar?
Eftersom de inte är födda på nytt men utför
prästämbete med hyckleri och utan
Anden i sina hjärtan.
 
Kätterska präster gråter varje dag. De måste vara säkra på att behaga äldre diakoner och diakonissor, församlingsäldste, vanliga diakoner och även lekmän. Det är så de trivs varje dag.
De bär sig åt som hycklare varje dag. ”Helig och Barm-härtig...” De är fulla med synd men de måste säga heliga saker, så de blir mer hycklande för varje dag som går.
En predikant sade en gång, ”Det är förbannelse till minister utan Anden innanför.” Vad det betyder är att det är kätterskt att utföra Guds arbete utan att vara frälst; det är ett fördömt liv. Om du är en av dessa kättare, måste du bli född på nytt av vatten och ande.
Alla som tror på Jesus men inte är födda på nytt är kättare. Och alla måste återvända till evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande. Bara de rättfärdiga som är födda på nytt av vatten och ande kan predika om evangeliet till andra.
 
 
KÄTTARE ROPAR BARA FÖR FRED
 
Hur behagar kätterska präster
sina anhängare?
De ropar alltid för fred, och säger att deras
anhängare kan komma in i himmelriket
fastän de är syndare
 
Jesaja 28:14-15 säger, ”Hör därför Herrens ord, ni smädare, ni som råder över folket här i Jerusalem. Eftersom ni säger: ”Vi har slutit ett förbund med döden, med dödsriket har vi ingått ett fördrag. Om än gisslet far fram likt en över-svämmande flod, skall det inte nå oss, ty vi har gjort lögnen till vår tillflykt och falskheten till vårt beskydd.””
Vem är smädare här? De är de som predikar Guds ord, blandar i sin egen misledda tro. Vad predikans tankar än är, vad teologi än säger, måste de offra riktig tolkning av Bibeln. Men kätterska präster predikar om Bibeln på det sätt som de ser passande.
”Vi har slutit ett förbund med döden, med dödsriket har vi ingått ett fördrag. Om än gisslet far fram likt en översväm-mande flod, skall det inte nå oss.”
Kättare säger att gisslet inte far fram till dem. De säger åt människor att inte bekymra sig. Förstörelse och helvete väntar på dem, men de säger åt folk att inte bekymra sig, att förstörelse och helvete inte existerar för dem. Så du måste hålla dig borta från dessa kättare om du önskar leva.
Kättare säger att du inte behöver bli född på nytt av vatten och ande. Är det sant? Nej, absolut inte. Du kan inte komma in i himmelriket om du inte är född på nytt av vatten och ande.
Är det okej att inte komma in i himmelriket? Det är detsamma som att fråga om det är okej att brinna i helvetet. Det behövs inte ett svar, men svaret på båda frågor är nej. Låt oss alla tro på evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande och komma in i himmelriket tillsammans.
Kätterska präster förleder människor, säger alltså att det är okej för dem att förbli syndare och att de inte skall gå till helvetet eftersom de tror på Jesus.
Tar Jesus hand om dig fastän du är syndare? Kan syndare komma in i himlen? Kan du undvika helvetet även om du är syndare? Står det skrivet i Bibeln att du inte måste hamna i helvetet när du tror på Jesus, även om du har synd i ditt hjärta?
Kättare säger att de har slutit ett förbund med döden, så att döden inte skall komma till dem. De säger att en troende kan slippa från att bli dömd till helvetet fastän han har synd i sitt hjärta. Tror du att det verkligen sker på det sättet?
Kättare inspirerar människor med förtroende, och säger att död och helvete inte väntar på dem. Kätterska präster väljer ut dem som inte är födda på nytt till att bli diakoner, församlings-äldste, ministrar. Men de måste veta att de alla skall sluta i helvetet eftersom de inte tror på evangeliet av vatten och ande. Vad de måste göra är att ingjuta i sina anhängare tron på evangeliet av vatten och ande.
Är troende, även om de är syndare, fortfarande tillåtna inträde i himlen? Kan syndare komma till himlen? Säger Bibeln att syndare kan komma till himlen? Nej. Kan det finnas en rättfärdig människa med synd? Nej. Det här är läran av kätteri och falsk teologi.
Bibeln säger, ”Syndens lön är döden” (Romarbrevet 6:23). Det är Guds lag. Han sänder alla syndare till helvetet. Men alla som är födda på nytt av vatten och ande är välkomna till himlen.
”Om än gisslet far fram likt en översvämmande flod, skall det inte nå oss, ty vi har gjort lögnen till vår tillflykt och falskheten till vårt beskydd.” Kätterska präster talar orden till denna effekt och tror fast på att de inte skall gå till helvetet även om de har synd i sina hjärtan. Eftersom de gömmer sig bakom falsk teologi, kan Gud inte göra någonting för att hjälpa dem. De tror bara på sin teologi. Eftersom de tror på sin teologi i stället för Guds ord, är de kättare och syndare förutbestämda för helvetet. Vad synd det är att det finns så många sådana.
 
 
KÄTTARE ÄR BARA INTRESSERADE AV PENGAR
 
Vad är målet för kätterska präster?
Att pressa sina anhängare på så mycket
pengar som möjligt.
 
Kättare och falska präster är bara intresserade av pengar. De är giriga. ”Hur mycket pengar ska den här mannen offra om han kommer till min kyrka?” De tänker på den tionde han ska betala. Det här är precis som dyrkan av en guldkalv. ”Vad god och låt mig bli framgångsrik, låt mig tjäna mycket pengar, Herre.” Falska präster lär människor att be som så.
De säger, ”Om du tror på Jesus, ska du tjäna mycket pengar, du ska bli havande när du är ofruktsam, du ska bli framgångs-rik med din affär.”
Så många människor blir bedragna av dessa falska präster, och de är pressade på sina pengar och hamnar i helvetet för sina oroligheter. Vad orättvist det är! Om någon som har gått över till spelet av kätteri får sitt förnuft tillbaka, ska han bli förvånad över att se hur mycket pengar han har bedragit sina anhängare på. Han ska förebrå sig själv för sin egen dumhet att följa efter och arbeta hårt för dem.
Kättare är särskilt ivriga praktikanter som de betraktar som en legitim religion. Deras anhängare ägnar sig åt morgonböner, bergböner, speciella bidrag, tionde, veckooffer. De har så många sätt att stjäla pengar från sina anhängare.
Deras anhängare arbetar så hårt, men de har fortfarande synd i sina hjärtan eftersom ingen har lärt dem evangeliet av vatten och ande. Några frågar dem om det, men de får aldrig svar. Alla som inte är födda på nytt av vatten och ande är kättare.
 
 
ÖMKANSVÄRDA KÄTTARE OCH DERAS ANHÄNGARE
 
Vilka är de mest ömkansvärda
människorna i världen?
De som utför prästämbete utan att bli
födda på nytt av vatten och ande
 
”Oj, ni ömkansvärda kättare! Ni arbetar på er frälsning först!” Det dominerande tecknet av falsk tro är att dyrka guldkalven av Jerobeam. Det första kättare gjorde på Gamla Testamentets tid var att bygga ett tempel och lagra det med guldkalvar (Första Kungaboken 12:25-33).
Nuförtiden bygger de stora kyrkor och pressar sina an-hängare på pengar. De säger till sina anhängare att ta lån från banker för att bidra för konstruktionen av en stor kyrka. De utarbetar känslorna av församlingen och skickar runt insam-lingsfat. Pengar, ringar, guldarmbandsur fyller fatet meddet-samma. Kättare arbetar på detta sätt. Det är detsamma i alla kätterska kyrkor.
På utsidan, verkar de vara intresserade av andliga saker, men i verkligheten är de intresserade bara av pengar. Jag råder dig att hålla dig borta från kyrkor som bara bryr sig om pengar. Vad god och gå inte till kyrkor där bara de rika blir behandlade hjärtligt. Det är fel att tillkännage summan av var och ens bidrag i församlingar eftersom de endast gör det i hoppet om att dra in mer pengar.
Kättare säger lockande ord till sina anhängare.
”Du ska bli välsignad om du tror på Jesus.”
”Ägna dig åt Guds arbete. Ju mer du gör, dessto mer välsignad du ska bli.”
”Om du servar som församlingsäldste, ska du bli välsignad materiellt.”
Så deras anhängare tävlar med varandra för att bli för-samlingsäldste. Om det inte fanns någon kompensation, vem skulle vilja serva som församlingsäldste? Och församlingsäld-ste är förväntade att bidra finansiellt också.
De blir utvalda beroende på hur djupt de tror på doktriner av beteckningen, hur framträdande de är i samhället och hur mycket pengar de kan bidra med till kyrkan. Det är sant.
Kättare bryr sig bara om pengar. De är intresserade av att bygga stora kyrkor. De bryr sig inte om ifall deras anhängare hamnar i helvetet, så länge som de offrar mycket pengar.
Kättare är de som jobbar för bröd. De fångar sina män-niskor i snaran med fantastiska titlar. De utfärdar titlarna till sina anhängare på måfå (Hesekiel 13:17-19). Det betyder att binda dem till kyrkan och öka dess rikedom. Kättare predikar inte om evangeliet av vatten och ande. De försöker bara att berika sig själva.
Även den som har gått till kyrkan i bara ett par månader kan bli diakon. Dessutom blir han utvald till församlingsäldste om han är bekant med doktrinerna och har en säker finansiell bakgrund. Det är allt i den skamliga traditionen av synden av Jerobeam, som ersatte Gud med en guldkalv.
Kättare dyrkar guldkalvar. De får inte sina människor att bli födda på nytt. De tar bara pengar från sina anhängare genom att locka dem med löften om världsliga välsignelser. De bryr sig inte om ifall deras anhängare är dömda till helvetet så länge som deras kyrka sitter på säker finansiell grund.
 
 
KÄTTARE SAKNAR ÖVERTYGELSE I SIN PREDIKAN
 
Kättare gillar att säga ”kanske” eller ”förmodligen” ofta eftersom de saknar övertygelse i vad de säger. De har inte tron på Guds ord och de tror inte riktigt på vad de predikar. Deras trosystem ligger inte i tron på Guds ord. De säger, ”Man kan säga att...” De säger aldrig något klart och tydligt eller med övertygelse. Det borde vara bättre om de inte lärde sina anhängare någonting än att lära dem lögner.
Kättare kan inte leda människor till att bli födda på nytt av vatten och ande. De dömer bara flera människor till helvetet.
 
 
KÄTTARE SPELAR ROLLEN AV FALSKA PROFETER
 
Vad utgör blasfemi mot Anden?
Att tro på Jesus men att leva som syndare
som inte tror på Hans dop
 
Matteusevangeliet kapitel 7 berättar för oss om de som tror på Jesus och slutar i helvetet. Kättare ska protestera inför Gud på den sista dagen. Som det står skrivet i Bibeln, ”På den dagen skall många säga till mig: ’Herre, herre, har vi inte profeterat i ditt namn och drivit ut demoner i ditt namn och gjort många underverk i ditt namn?’ Då skall jag säga dem som det är: ’Jag känner er inte. Försvinn härifrån, ni ondskans hantlangare!’” (Matteusevangeliet 7:22-23).
De tror inte på att Jesus tvättade bort alla synder av männi-skor; de tror inte på evangeliet av vatten och ande.
De är ondskans hantlangare. Varför sade Jesus så här? Det är för att de talar om för människor att tro på Jesus när de fortfarande har synd i sina egna hjärtan. Du kanske undrar om vad som är fel med det här men det är en allvarlig synd mot Gud.
När en syndare predikar till andra människor om nöd-vändigheten av att tro på Jesus, kan han inte leda dem till att bli födda på nytt eftersom han inte själv är född på nytt av vatten och ande. Därför producerar kättare bara syndare som tror på Jesus. Det är synd mot Anden att predika laglöshet.
Kättare varken tror på Guds ord eller predikar evangeliet som det är skrivet. De bara pressar sina anhängare på pengar. De är syndare fastän de tror på Jesus. De försöker leda andra när de inte är födda på nytt själva. På det sättet praktiserar de laglöshet.
 
 
KÄTTARE ÄR BLEKA IMITATIONER AV DE RÄTTFÄRDIGA
 
Hur urskiljer vi mellan de som har blivit
födda på nytt och de som inte har det?
Vi kan urskilja genom att pröva om
de har synd eller inte
 
Bli inte bedragen av dessa falska predikanter som säger att de är syndare. Offra inte till dem dina pengar. Ge inte dina värdefulla pengar till dessa syndare.
Varför skulle du ge pengar till dessa predikanter som inte kan hjälpa dig med dina synder? Om du vill ge dina pengar till en kyrka, vänta åtminstone tills dina synder blir utplånade genom evangeliet av vatten och ande.
Precis som det finns imitationer i konst, finns det också imitationer i liv. Det finns, till exempel, imiterande religioner som inte kan tvätta bort alla synder i hjärtat. Hur kan du identifiera en imiterande religion? En imitation är någonting som verkar geniun från utsidan men som i verkligheten är långt borta från den äkta.
Du får bestämma själv. Vilka är de riktiga predikanterna? Vilka är kättarna? Vad är den ortodoxa tron? De ortodoxa tror på Jesus och Hans frälsnings makt. De har ingen synd i sina hjärtan. Men kättare har synd i sina hjärtan.
Är alla människor som de här kättarna då? Det kanske är så. Men låt oss gå tillbaka till Bibeln. Alla som tror på Jesus och inte är födda på nytt är kättare. Det är klart att de pånyttfödda är de ortodoxa. De som inte är födda på nytt är då kättare. Kättare är de som tror på Jesus men fortfarande har synd i sina hjärtan.
Kättare är imitationer av de rättfärdiga. De kanske vet att vägen till att bli heliga är genom att tro på Jesus men olyck-ligtvis har de fortfarande synd i sina hjärtan. De anser sig som syndare. De påstår att de fortfarande går till helvetet och de säger att de dyrkar Gud. Det låter väldigt mycket som att de är rättfärdiga, men låt oss inte bli bedragna av imitationer.
 
 
GUDS DOM VÄNTAR KÄTTARE
 
Varför förändrades det pura evangeliet?
Eftersom falska präster och kättare blandade
människans midledda tro med
det pura evangeliet
 
”Därför säger Herren, Herren Sebaot, den Starke i Israel: Ve! Jag vill släcka min harm på mina ovänner och hämnas på mina fiender. Jag vill vända min hand emot dig och rensa bort ditt slagg som med lutsalt och skaffa bort all din oädla malm. Jag vill åter ge dig sådana domare som förr, och sådana rådsherrar som du förut ägde. Därefter skall du kallas ”rätt-färdighetens stad”, ”en trogen stad.” Sion skall genom rätt bli räddad och dess omvända genom rättfärdighet. Men fördärv skall drabba alla överträdare och syndare, och de som överger Herren, de skall förgås. Ja, de skall komma på skam med de terebinter som var er fröjd, och ni skall få skämmas över de lustgårdar som ni hade så kära. Ty ni skall bli som en terebint med vissnade löv och bli lika en lustgård utan något vatten. Och de väldiga skall bli som flisor, och deras verk som en gnista, och de skall tillsammans brinna, och ingen skall kunna släcka” (Jesaja 1:24-31).
Gud säger till oss att vi ska bli skamsna på grund av människan om vi tror på människan. Han talar till oss att vi ska bli skamsna på grund av kyrkan som vi valde för oss själva, och den här skammelsen ska bli lik ett träd med vissnande löv och bli lik en lustgård utan något vatten.
Han talar till oss att falska präster och deras anhängare som tror på begrepp av människan och inte på Guds ord ska bli flisor och deras verk som en gnista. Båda ska brinna i helvetet. Falska predikanter och kättare som inte har blivit frälsta som syndare och fiender av de rättfärdiga, ska bli dömda med Guds flamma.
Kyrkor som är byggda på bara teologi, kanske ser stora ut på utsidan, men det finns ingenting därinne. Alla kyrkor som inte byggdes på tron av Guds ord och evangeliet av på-nyttfödelse av vatten och ande är lika en lustgård utan något vatten.
Det kanske är ett träd, men det är ett dött träd som inte kan bära frukt. När en brunn inte har vatten, är den ingen brunn längre.
”Och de väldiga skall bli som flisor, och deras verk som en gnista, och de skall tillsammans brinna, och ingen skall kunna släcka.” De som inte har Anden kanske ser starka ut för andra människor men i Guds ögon, är de lika flisor som hoppar för elden i helvetet.
Herren frågar, ”Väktare, vad lider natten?” (Jesaja 21:11) De rättfärdiga som har evigt liv måste predika om evangeliet av vatten och ande i mörkret av natten.
Gud är ljus och Satan är mörker. Gud leder människor till rättfärdighet och Satan leder människor till falska tempel med kaos och falsk teologi.
På profeten Jesajas tid, var människornas tro lika kaotisk som nu. De blandade Guds ord med teologierna och begrepp av människan. De missledde människorna i Israel med de kaotiska produkterna av människor så mycket att Gud bestämde sig för att ta bort dem alla.
”Och skaffa bort all din oädla malm. Jag vill åter ge dig sådana domare som förr, och sådana rådsherrar som du förut ägde.” Offren som aldrig ska bli mottagna av Gud är som oädel malm, blandningen av Guds sanning och människans teorier.
Gud tar aldrig emot offren som är blandade. De kanske verkar pura för människans ögon, men om de är blandade med människans missledda tro, är de blandade med orenhet så att de är oacceptabla för Gud.
Gud skällde ut människor i Israel, särskilt kättare, falska predikanter och syndare.
Om vi läser Andra Moseboken eller Fjärde Moseboken, kan vi se att Gud inte skällde på dem i början. Gud hjälpte män-niskorna i Israel och skänkte välsignelser över dem. Men efter Joshuas död, från Domarboken, blev människor i Israel in-vaderade.
Men de valde att gå sin egen väg. På den tiden sände Gud profeten Jeremia och sade till Israel att kapitulera till Babylon.
Jeremia sade åt människor att kapitulera till Babylon. Det här har en andlig betydelse och symboliserar sanningen att de rättfärdiga säger åt dem som följer efter kättare att kapitulera till evangeliet av vatten och ande.
 
 
GUD FÖREBRÅR KÄTTARE
 
Varför förebrår Gud kättare?
Eftersom de servar idoler i stället
för Gud
 
Varför skällde Guds tjänare ut människorna i Israel? Eftersom de ändrade offerssystem, utvalde vanliga människor till präster, och ändrade datum av offer.
De ändrade Försoningsdagen från den tionde dagen i sjunde månaden till den femte dagen i åttonde månaden och utvalde präster från utanför leviteerna. De blockerade därmed vägen till pånyttfödelse.
Gud skällde på de falska predikanterna. De som servade guldkalvar i stället för Gud blev kätterska präster.
Gud skällde faktiskt inte bara för att de dyrkade idoler. Dyrkar du och jag inte ibland, också? Vi syndar så ofta men våra orättfärdigheter betraktas inte som allvarliga synder eftersom vi bara är i Guds grace. Men att ersätta Gud med guldkalvar kan inte förlåtas. Och detsamma gäller för att ändra offerssystem och att utse vanliga människor till prästämbetet.
Vilka förskräckliga synder de här är! De är de allvarligaste synderna. Hur kan man bli förlåten för att byta ut Gud mot guldkalvar? Det står skrivet i Bibeln att det var synden av Jerobeam som vållade Guds vrede.
Precis som Gud visade sitt vrede i Gamla Testamentet, förgör Gud nu syndare som är mot Honom. Gud sade till Israel att Han skulle förbanna dem som inte återvände från att dyrka guldkalvar.
 
 
KÄTTARE OFFRAR LAGLÖST
 
Vad måste vi göra innan vi kan serva Gud?
Ha alla våra synder borttvättade
 
Kungarna och kätterska präster i Israel var mot Gud och de utsåg dem som ignorerade offerssystem till prästämbeten. Jero-beam, kungen med förvänd själ, vigde den som inte var från levis familj till präst.
Bara de som var från levis familj kunde bli präster och arbeta i uppenbarelsetältet. Mer precist, så måste präster kom-ma från Arons familj. Det var Guds eviga lag. Men Jerobeam invigde präster utanför levis familj och lät dem offra till guldkalvar. Vi får veta hur det här vållade Guds vrede.
Även idag, kan de som inte är födda på nytt, bli ministrar, församlingsäldste, diakoner i kyrkan. Det här går mot Guds lag och väcker Hans vrede. Blir Gud behaglig med laglösa offer? Kättare måste förstöra sina guldkalvar och återvända till Gud och bli födda på nytt.
Jesaja 1:10-17 säger, ”Hör Herrens ord, ni Sodomsfurstar, lyssna till vår Guds lag, du Gomorra-folk. Vad skall jag med era många slaktoffer? säger Herren. Jag är mätt på brännoffer av vädurar och på gödkalvars fett, och till blod av tjurar och lamm och bockar har jag inget behag. När ni kommer för att träda fram inför mitt ansikte, vem begär då av er det, att mina förgårdar trampas ned? Bär ej vidare fram fåfängliga spisoffer – ångan av dem är en styggelse för mig. Nymånader och sabbater och utlysta fester, ondska i förening med högtids-församlingar, sådant kan jag inte tåla. Era nymånader och högtider hatar min själ, de har blivit mig en börda, jag orkar ej bära den. Ja, hur ni än räcker ut era händer, så gömmer jag mina ögon för er, och om ni än ber mycket så hör jag inte på det. Era händer är fulla av blod – tvätta er då, och rena er. Skaffa ert onda leverne bort från mina ögon. Upphör att göra vad ont är. Lär att göra vad gott är, far efter det rätt är, visa förtryckaren på bättre vägar, skaffa den faderlöse rätt, utför änkans sak.”
Om vi läser den här avsnitten, kan vi se att de religiösa ledarna i Israel var väldigt fromma. Men trots sin fromhet, blev de förstörda eftersom de offrade fel och var olydiga mot Guds lag.
Vi kan se att de varken följde Guds lag när de offrade eller brydde sig om Guds ord. Dessa ledare var så fromma att de offrade oräkneligt många offer inför Gud. Bibeln säger att blodet flöt som en flod innanför uppenbarelsetältet.
Men när Gud tittade på vad de gjorde, sade Han att det är som synden av Gomorra. Han såg att de offrade inför Honom, men i verkligheten, syndade de. Han sade att det var bättre att inte offra alls. Han ville inte ha dem.
Eftersom de offrade inför guldkalvar, kunde Gud inte förlåta deras synder. Han kunde inte tåla det längre. Han sade till dem att de måste offra enligt det sätt som Han befallde. Annars skulle det vara bättre för dem att inte offra alls.
Deras offer var inte offrade till Gud på det rätta sättet, och som resultat, syndade prästerna mot Gud. Du måste veta att det är en allvarlig synd inför Honom att serva Gud och göra Hans verk utan att tvätta bort dina synder.
 
 
KÄTTARE ÄR SOM SKOLLÄRARE
 
Vad undervisar kättare?
De undervisar etik, inte hur man
blir född på nytt
 
Kättare ser heliga ut på utsidan. När de ockuperar predik-stolen, verkar de så imponerande att många blir bedragna av deras utseende. De säger så logiska saker. Och de avslutar sin predikan med att uppmana människor att bli goda. Vilken sorts predikan är det där? Vad är skillnaden mellan deras predikan och lektioner av skollärare?
Guds kyrka är platsen där de pånyttfödda samlas för att dyrka Gud. Bara dessa kyrkor är riktiga kyrkor. Guds riktiga kyrka försöker inte lära hur man ska bära sig åt inför Gud. Predikanterna av den riktiga kyrkan predikar om evangeliet av vatten och ande. Oavsett hur klen du än är, tvättade Gud bort alla dina synder.
Kätterska predikanter säger till sina anhängare, ”Gör det här, och gör det där,” och lägger tunga bördor på dem, men de själva vill inte lyfta ett enda finger för att bära dem.
En kättersk predikant köper en dyr violin till sitt barn och sänder barnet utomlands för studier. Hur kan en präst ha råd att göra det? Varifrån får han pengarna? Om han hade sådana pengar, ska han inte förbruka dem genom att predika evan-geliet? Ska en predikant köra en dyr bil? Måste han köra en lyxig bil för att vara värdig? En predikant som kör en dyr bil är en tjuv. När hans anhängare inte ens har råd med att köpa en kompakt bil, hur kan det vara rätt för honom att ha en bil i lyxklass? Vi kan se en kättersk predikant bara genom att titta på hans dåd.
Kätterska predikanter kräver stora summor pengar. Några kyrkor betalar sina predikanter över 10 000 US dollar per månad. Och det är bara den offentliga lönen. De får sedan uppfostringsbidrag, bidrag för böcker, barnbidrag, officiella besöks bidrag... för att bara nämna lite.
Och ändå påstår några av dem att de inte blir betalda till-räckligt mycket. De får 10 000 US dollar per månad och kräver mera pengar. Är 10 000 dollar småpengar? En predikant får vara nöjd med lönen som han får genom att han predikar om evangeliet av vatten och ande.
En riktig predikant får tröst och fred från Gud. Men en kättersk predikant som inte har någon fred, kräver penning-kompensation. Sådana predikanter dyrkar i verkligheten guld-kalvar.
Guds kyrka kallas ibland för Sion. Det finns ingen kyrka så vacker som Sion. Guds kyrka är platsen där evangeliet av vatten och ande är predikat.
Jesaja 1:21 säger, ”Hur har hon inte blivit en sköka, den trogna staden! Den var full av rätt, rättfärdighet bodde därinne, men nu bor där mördare.” Jesaja beskriver Guds kyrka med ”Den var full av rätt.”
Gud är rätt och rättvis. Eftersom vi är ofullkomliga, eftersom vi är Adams ättlingar och blir födda att synda, kom Jesus till världen för att ta bort våra synder med vatten och ande. Det är hur rättvis Gud är.
I Gamla Testamentet, när människor visste att de var otill-räckliga, kom de till Gud och offrade. ”Jag gjorde fel, si och så. Jag har skuld.” Då blev de förlåtna från sina dagliga synder, och de kunde också få förlåtelse för sina årliga synder en gång på Försoningsdagen.
På samma sätt i Nya Testamentet, kom Jesus Kristus till världen och blev döpt och korsfäst för att tvätta bort männi-skans synder en gång för alla.
Men på Nyårsgudstjänsten gråter många människor och ångrar sig, ”Käre Gud, var god och förlåt mig för synderna jag begick förra året. Och var god och välsigna mig i det nya året.” Dessa människor är kättare.
Vad är sanningen av pånyttfödelse av vatten och ande då? Jesus kom till världen för ungefär 2000 år sedan, tvättade bort människans synder en gång för alla och således räddade oss från synd för alltid. Han räddade oss från alla synder i världen med vattnet och blodet. Men om du krävde förlåtelse varje dag, vad skulle Han säga?
”Hur har hon inte blivit en sköka, den trogna staden! Den var full av rätt, rättfärdighet bodde därinne, men nu bor där mördare.” Alla som kallar sig för syndare är kättare.
 
 
KÄTTERSKA PRÄSTER KAN INTE PREDIKA OM EVANGELIET AV PÅNYTTFÖDELSE AV VATTEN OCH ANDE
 
Hör Gud böner av syndare?
Nej. Han kan inte höra dem eftersom deras
synder separerar dem från Gud
 
Vår Gud kallar dem som tror på Honom och vill ha för-låtelse för mördare. Förväntar de sig att Jesus ska återkomma och dö för deras synder för andra gången om de vill ha förlåtelse och också säger att de är syndare? Dopet och korset av Jesus är verkligheten av frälsning.
I Första Petrusbrevet 3:21, sägs det att Jesu dop är ett motsvarande sätt för vår frälsning. Jesus Kristus dog en gång för att rädda människor från synd. Han tvättade bort männi-skans synder en gång för alla och uppstod efter tre dagar. Han sitter nu Guds högra sida.
Jesus Kristus blev döpt en gång och dog en gång på korset för att rädda oss från synd för alltid. Han blev döpt av Johannes döparen när Han var 30. Han dog en gång för att rädda oss från alla synder i världen. Betyder det inte att dom var betald för alltid?
Om kättare säger att de fortfarande är syndare, kräver de att Jesus ska komma ner för andra gången och bli korsfäst igen. Då skulle Han vara tvungen att göra så varje gång när vi vill ha förlåtelse.
De som tror på evangeliet av vatten och ande i sina hjärtan är räddade från synd för alltid, blir rättfärdiga, går till himlen för att ta emot Guds välsignelse och evigt liv. Alla som träffar de rättfärdiga kan bli räddade genom vatten och ande och bli en av de välsignade människorna av Gud. Alla som vill ha rättfärdig frälsning inför Gud ska bli välsignade.
Låt oss läsa Jesaja 1:18-20. ”Kom, låt oss gå till rätta med varandra, säger Herren. Om era synder än är blodröda, så kan de bli snövita, och om de är röda som scharlakan, så kan de bli som vit ull. Om ni är villiga att höra, skall ni få äta av landets goda. Men är ni ovilliga och motsträviga, skall ni förtäras av svärd, ty så har Herrens mun talat.”
Gud säger till oss att vi får äta av landets goda om vi är villiga att höra evangeliet av vatten och ande, men om vi är ovilliga och motsträviga, skall vi förtäras av svärd.
Vår Gud sade, ”Kom, låt oss komma tillrätta med varandra. Låt oss prata. Är du otillräcklig? Är du orättfärdig? Älskar du sig själv så mycket? Kan du inte leva efter Guds bud? Kan du inte göra vad lagen föreskriver? Du vet det, men kan inte praktisera? Kom till mig då. Fastän dina synder är blodröda, så kan de bli snövita; fast de är röda som scharlakan, så kan de bli som vita ull.” Det här betyder att Gud räddade syndare rätt och gjorde dem rättfärdiga.
Det fanns ingen synd när Gud skapade Adam och Eva. Men Satan inträde snart på scenen. Han lockade dem till att vara olydiga mot Gud och gjorde alla människor till syndare genom att få dem att synda. Satan förorsakade människans undergång. I början var Adam och Eva inte syndare inför Gud. De levde med Gud i lustgården av Eden. Men de blev syndare. Så Gud kallar på oss nu. Kom och låt oss komma tillrätta med varandra. Låt oss komma tillrätta med varandra.
”Hur mycket synd har du begått i världen? Och hur mycket synd ska du begå innan du dör?”
”Oj, Gud. Det är omöjligt att inte synda. Vi kan inte bli helgade hur hårt vi än försöker.”
”Jo, hur mycket synd har du begått hittills då?”
”Jo, Herre, jag kan inte komma ihåg allting, men det finns några som sticker i min själ. Kommer du ihåg dem? Du vet vad jag pratar om ...och det finns andra också, du vet...”
Då säger Gud, ”Så fortsätt att säga mig. Tycker du att det är allt? Vet du hur många gånger därtill du har syndat? Men alla synder som du kommer ihåg, alla synder du har glömt bort, och även alla synder som du ska begå i framtiden, tvättade jag dem alla bort för alltid. Och inte bara dina, utan också dina barns och deras barns, ner till alla dina ättlingars synder. Jag är den rättfärdige Guden. Jag tvättade bort era synder en gång för alla.”
Gud, som tvättade bort alla synder av människor från Adams synd till synderna av den sista människan på jorden, är A och O, den förste och den siste, början och slutet.
”Jag är Frälsaren och mäktige Gud.”
”Jag är Jehova, den barmhärtige Gud.”
”Jag ska visa barmhärtighet mot dem som väl förtjänar barmhärtighet, och jag ska ha medlidande för dem som väl förtjänar medlidande.”
Om vi kräver Hans barmhärtighet och är uppriktiga med Honom, kan vi ha Guds medlidande. Vår fader vill välsigna oss alla. Han vill att alla av oss blir rättfärdiga. I Hans kärlek och medlidande, vill Han ha alla av oss som sina rättfärdiga barn.
 
Vad vill Gud få oss att göra efter
att vi blir födda på nytt?
Han vill få oss att predika om evangeliet
överallt i hela världen.
 
Han vill att vi ska bli snövita. Jesus tvättade bort människo-synder en gång för alla genom sitt dop och sitt blod. Om kyrkan inte kan lösa problemet av synd och liv för alla troende, kan den inte kallas för Guds riktiga kyrka.
Människor kommer till präster och frågar, ”Jag har synd. Vad ska jag göra? Jag ångrar mig och har ångrat mig så många gånger, men mina synder försvann inte. Jag kan inte fortsätta mer. Jag tror inte jag kan utföra mitt religiösa liv.” Om en präst inte kan ge honom rätt svar på hans problem, är han kättare. Han kanske säger, ”Det beror på dig. Gå och be i berget. Försök 40 dagars fasta.”
Kätterska präster eller religiösa ledare är så fulla med föroreningar att de inte ens känner till evangeliet av vatten och ande. De vet inte ifall deras själar ska sluta i helvetet eller i himlen.
Dessa ledare är inte rätta inför Gud. De är pseudoer och kättare. De verkar liksom tro på Jesus på utsidan, men deras hjärtan är fortfarande fulla med synd. De har inte blivit tvättade för sina synder. De kan inte predika om evangeliet av vatten och ande som tvättar bort alla synder. Låt oss inte bli bedragna av dem människorna.
Titusbrevet 3:10-11 säger om kättare, ”Den som vållar splittring skall du vägra att befatta dig med, efter en första och en andra tillrättavisning. Du kan vara säker på att han har gått vilse och är en syndare som har dömt sig själv.” Eftersom de tror på Jesus men inte är födda på nytt, dömer de sig själva som syndare. De ignorerar och förkastar evangeliet av vatten och ande, och påstår att de är syndare som inte kan slippa ifrån helvetet.
De är kättare i kristendom. Alla som tror på Jesus och har synd är kättare. Kättare är långt från Gud. Gud är helig. Men de är inte heliga. De som tror på evangeliet av vatten och ande är renade från alla sina synder. Så alla som tror på Jesus men har synd är kättare. Vi måste hålla oss borta från dem som säger att de tror på Gud men fortfarande är syndare.
Låt oss predika om evangeliet för dem som inte har hört talas om det förut och till dem som vill bli födda på nytt, men som inte kan eftersom de inte vet om det. Låt oss hjälpa dem bli födda på nytt. Låt oss förkasta dem som står i vägen för evangeliet av vatten och ande.
Vi måste predika om evangeliet av pånyttfödelse av vatten och ande överallt i hela världen. Amen!