Search

FAQ over het Christelijke Geloof

Onderwerp 4 : Veelgestelde vragen van de lezers van onze boeken

4-1. Вие писахте в книгата си, че можем да получим опрощението на греха веднъж завинаги чрез вярата в кръщението на Исус и в Неговата кръв на Кръста. Тогава как тълкувате пасажа: "И прости греховете ни, защото и сами ние прощаваме на всеки наш длъжник" в молитвата Отче наш?

Фразата, която Вие цитирахте, привидно противоречи на евангелието на водата и Духа. Обаче можете да вярвате, че Библията е съвършена и няма противоречие в себе си.
Тогава невярно ли е евангелието на водата и Духа? Не, съвсем не!
Чрез цялото Слово Бог ни показва, че това евангелие е едно истинно и съвършено евангелие.
Има съответствия в Стария и Новия завет. Системата на жертвоприношенията в Стария завет съвършено съответства на вечната жертва на Исус Христос. В системата на жертвоприношенията, законната жертва трябваше да изпълни трите крайно необходими условия: 1) жертвено животно без недостатък, 2) полагане на ръце, 3) кръвта (изкупителна смърт)
И Исус Христос, когато се роди на земята чрез дева Мария като Безгрешен, за да вземе всичките грехове на света, се кръсти от Йоан Кръстител, представител на всички човеци. Тогава Той отиде на Кръста с всичките ни грехове, бе разпнат и умря. Но Той е възкръснал след три дена. Сега са ни опростени всичките ни грехове (минали, сегашни и бъдещи) чрез вярата в тази истина, която Господ е завършил.
Тогава какво означава пасажът "И прости греховете ни, защото и сами ние прощаваме на всеки наш длъжник"?
Това значи, че Бог иска да прощаваме един другиму всички недостатъци. Ако и да сме новородени, все още оставаме в своята слаба плът и извършваме много грехове. Ако ние осъждаме и укоряваме един другиго за нашите прегрешения, тогава даже силата на истинското евангелие повяхва, и общуването на новородени беше унищожено.
Вие трябва да забележите, че думата `прегрешения` трябва да заместим с `дългове.` Всъщност в Библията на крал Яков е написано: "И прости нам дълговете ни, Както и ние прощаваме на длъжниците си" (Матей 6:12).
В Евангелие от Матей непосредствено след молитвата Отче наш следва такво наставление: "Защото, ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви."
Господ Исус ни даде молитвата Отче наш не за да я рецитираме всеки ден. Това е сбирка от важните теми на молитва, които трябва да помним в нашия всекидневен живот на вяра.
Моля разгледайте внимателно Евангелие от Матей 18:21-35, тогава разберете, каква e волята Божия за непримирим слуга:
"Тогава Петър се приближи до Него и рече: Господи, колко пъти да прощавам на брата си, кога съгрешава против мене? До седем пъти ли? Исус му отговаря: не ти казвам до седем, а до седемдесет пъти по седем. Затова царството небесно прилича на цар, който поиска да си разчисти сметката със слугите си. Когато почна той да разчистя сметката, доведоха при него едного, който му дължеше десет хиляди таланта; а понеже тоя нямаше, с какво да заплати, господарят му заповяда да продадат него, и жена му, и децата му, и всичко, що имаше, и да заплати; тогава тоя слуга падна и, кланяйки му се, казва: господарю, имай търпение към мене, и всичко ще ти изплатя. А господарят на този слуга, като се смили, пусна го и му прости дълга. Слугата пък, като излезе, намери едного от другарите си, който му дължеше сто динария, и като го хвана, давеше го и му казваше: изплати ми, което ми дължиш; тогава другарят му падна пред нозете му, молеше го и думаше: имай търпение към мене, и всичко ще ти изплатя; но тоя не рачи, а отиде и го хвърли в тъмница, докле да изплати дълга. Другарите му, като видяха станалото, много се огорчиха и дойдоха, та разказаха на господаря си всичко, що се бе случило. Тогава господарят му го повика и казва: рабе лукави, аз ти простих целия оня дълг, защото ми се примоли; не трябваше ли и ти да се смилиш над другаря си, както и аз се смилих над тебе? И като се разгневи господарят му, предаде го на мъчители, докле да му изплати целия дълг. Тъй и Моят Отец Небесен ще стори с вас, ако всеки от вас не прости от сърце на брата си прегрешенията му."
Това значи, че ние трябва да винаги прощаваме на нашите братя, когато те съгрешават против нас, понеже Господ вече е простил всичките ни минали, сегашни и бъдещи грехове веднъж завинаги чрез кръщението и Кръста Си. Затова ако не прощаваме на нашите братя, даже ако Господ вече е простил всичките им грехове от Своята страна, Той ще се разгневи на нас поради нашия непримирим разум и няма да прости греховете ни против нашите братя. Само когато прощаваме на нашите братя, вярвайки че Бог вече е простил на всички ние чрез Исусовото кръщение и Кръста, Той ще бъде доволен от нас.
Затова пасажът може да бъде изтълкуван така: "Господи, прощаваме на нашите братя, понеже Ти вече си простил всичките ни грехове. Затова, моля не гневи се за нашите грехове." Исус казва така, понеже Той вече е изличил всичките грехове на света. Всеки човек, който така вярва, може да прости на своите братя, когато те грешат против него.